Sibirya’da Kirpikleri Bile Duran 900 Yıllık Kadın Mumya Bulundu

Sibirya’nın en kuzeyinde avcılık ve balıkçılık ile uğraşan bilinmeyen bir uygarlığın bir üyesi olan, 900 yıllık çok iyi korunmuş kadın mumya bulundu.

Arktik’in sınırında bulunan bakır ve kürklerle donatılmış bu kadın, tamamen erkeklerle dolu bir nekropolde şu ana kadar bulunan tek kadın.

Bu 12. yüzyıl kadını, Sibirya’nın en kuzeyinde avcılık ve balıkçılık ile uğraşan bilinmeyen bir uygarlığın bir üyesiydi. Aşırı soğuk mezarında mumyalaşan kadın öldüğünde muhtemelen 35 yaşındaydı ve günümüzde bile hâlâ çok net bir şekilde yüz hatları belirgin.

Kadının yüzündeki yeşil renk, mezarına konan bakır levha parçaları sayesinde oluşmuş. Uzun kirpikleri, saçlarının tamamı ve etkileyici dişleri var. Kafatasının altında, bir hayvan derisine sarılmış (muhtemelen ren geyiği) bronz tapınak halkaları duruyor. Ayrıca kadın mezara konmadan son olarak huş ağacı kabuğuyla sarılmış.

Diğer mezarlardaki insanlar gibi, 155 cm boyundaki bu Ortaçağ mumyasının ayakları da yakındaki Gorny Poly Nehrine doğru çevrilmişti. Bu uygulama, dinsel bir önem taşıyordu.

Salekhard yakınlarındaki Zeleny Yar arkeoloji alanındaki bu yaz kazılarında ortaya çıkarılan bir bebek de bir kız çocuğu olabilir. Rusya Arktik Araştırma Merkezi’nden arkeolog Alexander Gusev, bakır kaplı mumyanın bu mezarlıktaki ilk yetişkin kadın bulgusu olduğunu doğruluyor.

“Mezarlıkta daha önce çok iyi korunamamış kemikler bulduk. Bu kemikler, cinsiyetini anlamamızı imkansız kılacak kadar tahrip olmuştu. Fakat şimdi bu kişinin suratına bakarak bile kadın olduğunu anlayabiliyoruz. Bu durum, bu mezarlık hakkındaki düşüncelerimizi kökten değiştiriyor. Daha önce mezarlıkta sadece erkekler ve çocuklar olduğunu düşünüyorduk, ilk defa yetişkin bir kadın bulduk. Bu inanılmaz.”

Bu kadının üyesi olduğu insanlar, Arktik Daire’ın kıyısında avcılık ve balıkçılık ile ayakta kalmışlardı. Ancak daha önce araştırılan üç düzine yetişkin mezarın hepsinde erkek kalıntılar vardı, bazılarının kafatasları ezilmişti. Tüm bu bulgular, muhtemelen bu kadının sosyal açıdan önem taşıdığını düşündürüyordu. Mezarlıkta ayrıca her iki cinsiyetten de çocuklar gömülüydü.

Kuzey Kalkınma Sorunları Enstitüsü’nden Dr Sergey Slepchenko, kadının kafasının çok iyi korunduğunu, bunun kafasına sarılan bakır levha sayesinde olduğunu söylüyor.

“Bu kadın ve diğer kız bebek farklı mezarlarda bulundu. Bunların ilişkili olduklarını söyleyemeyiz. KEsinlikle anne ve çocuk değiller.”

Mumya üzerinde yapılacak analizlerin bir yıl sürmesi bekleniyor. Bu araştırmalar, akademisyenler tarafından Kuzey Kutbundaki insan varlığını anlamak için önemli görülen hükümetin sağlayacağı finansmana bağlı. Araştırmacılar ayrıca kadının suratını tekrar canlandırmak yani rekonstrükte etmek istiyorlar.

Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof Dong-Hoon Shin, “İki tip mumya vardır; yapay ve doğal. Yapay mumyalamanın en iyi örneklerini Antik Mısır’dan biliyoruz. Gömülenlerin cesetlerinin doğal mumyalanması, özel çevre koşulları, bakır cisimlerin bulunması ve iklime bağlı olarak gözlenir. Bu tür mumyalar çöllerde ve kuzeyde görülür. Zeleny Yar’dakilere benzer Arktik mumyalar çok nadir bulunuyor. Bu kadının iç organları bile çok iyi korunmuş, bu yüzden araştırmamız için oldukça değerli.”

Moğolistan’da Bulunan 1100 Yıllık Türk Mumyası İncelendi

7400 Yıllık Şili Mumyalarının Sırları Ortaya Çıkarılacak

Mısır Mumyalarının Genleri Anadolu ve Doğu Akdeniz İnsanlarına Yakın Çıktı


Siberian Times. 4 Ağustos 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply