Sibirya’da Bulunan Ayı Mumyası, Mağara Ayısı Değilmiş

Sibirya’da mumyalaşmış olarak bulunan ve soyu tükenmiş mağara ayısı olduğu düşünülen ayının aslında bozayı olduğu anlaşıldı.

Mumyalaşmış ayının kafasının yakından görünümü. C: Press service of the North-Eastern Federal University

2020 yılında gün yüzüne çıkarılan ayının, en az 22.000 yıl öncesine dayanan soyu tükenmiş bir mağara ayısı olduğu varsayılmıştı. Ancak yeni bir otopsi, aslında 3.500 yıl önce yaşamış bir bozayı olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni bir analiz, 2020’de Sibirya’nın permafrost tabakasında gömülü olarak bulunan mükemmel şekilde korunmuş, mumyalaşmış bir ayının, düşünülen gibi olmadığını ortaya koyuyor. Ürkütücü bir şekilde bozulmamış cesedin ilk varsayıldığından çok daha genç olduğu ve tamamen farklı bir türe ait olduğu ortaya çıktı.

(İlgili: Kuzey Kutbunda Nesli Tükenmiş Mağara Ayısı Bulundu)

Ren geyiği çobanları, Doğu Sibirya Denizi’ndeki uzak bir Rus adası olan Bolshoy Lyakhovsky Adası’nda ayının bozulmamış derisi, kürkü, dişleri, burnu, pençeleri, vücut yağı ve iç organlarını içeren kalıntıları ortaya çıkardı. Araştırmacılar, yakındaki Bolshoy Etherican Nehri’ne ithafen ona Etherican ayısı adını verdiler.

Yakutsk’taki Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’ndeki Lazarev Mamut Müzesi Laboratuvarı’ndaki ve kalıntıların analizine öncülük eden araştırmacılar, Etherican ayısı ilk kez ortaya çıkarıldığında, bunun soyu tükenmiş bir mağara ayısı (Ursus spelaeus) olduğunu düşündüler. Bu uzun süredir kayıp olan türün fosilleri, bozayılar (Ursus arctos) ve kutup ayıları (Ursus maritimus) ile yakından ilişkili olan devasa antik ayıların yaklaşık 3,5 metre boyunda ve 1.500 kilogram ağırlığında olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, beyni çıkardıktan sonra ayının kafatasını tekrar diktiler. C: Press service of the North-Eastern Federal University

Ursus spelaeus yaklaşık 22.000 yıl önce, son buzul çağının en soğuk kısmı olan Son Buzul Maksimumunun sonuna doğru yok oldu, bu nedenle araştırmacılar mumyanın en azından bu kadar eski olduğuna inanıyorlardı.

Bununla birlikte, sonraki analizler, Etherican ayısı hakkındaki varsayımlarının çok yanlış olduğunu ortaya çıkardı: Ekip yaptığı açıklamada, gerçekte bu hayvanın yaklaşık 3.460 yıl öncesine ait bir bozayı olduğunu söyledi.

Ekip yakın zamanda Etherican ayısı üzerinde tam bir otopsi gerçekleştirdi ve bu da gizemli mumya hakkında daha da fazla şey ortaya çıkardı.

Ayı, 1,6 metre boyunda ve yaklaşık 78 kg ağırlığında bir dişiydi, bu da öldüğünde muhtemelen 2 ila 3 yaşlarında olduğunu gösteriyor. Ayının nasıl öldüğü belli değil, ancak mumyası muhtemelen ölümüne katkıda bulunan önemli omurga yaralanmaları belirtileri taşıyordu.

3.500 yıllık olduğu anlaşılan bozayının ayağı. C: Press service of the North-Eastern Federal University

Etherican ayısı o kadar iyi korunmuştu ki, mide içeriği hala kısmen sağlamdı, bu da ayının, bazılarının tüyleri hala karnının içinde olan, tanımlanamayan bitki ve kuşların bir karışımını yediğini ortaya çıkardı. Bu durum, hepçil olan yaşayan bozayılar hakkında bildiklerimize uyuyor, yani karışık bir bitki ve hayvan diyetine sahipler.

Araştırmacılar, gelecekte çalışmayı umdukları kafatasını kestikten sonra ayının beynini de çıkardılar.

Etherican ayısı hakkında kalan en büyük gizemlerden biri, Bolshoy Lyakhovsky Adası’na nasıl geldiği.

Ada şu anda anakaradan yaklaşık 50 kilometre ayrı, bu nedenle en olası açıklama, Son Buzul Maksimumu sırasında adaya hala deniz buzu ile bağlıyken bozayıların adaya gelmiş olması. Ancak eğer durum böyleyse, araştırmacılar, mamut kalıntıları da dahil olmak üzere paleontolojik kalıntılar için bir sıcak nokta olan adada çok daha fazla bozayı kalıntısı bulmayı beklerdi.


Live Science. 3 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login