Sibirya Köpekleri, Deniz Ürünleri için İnsanlara Bağımlıydı

Sibirya köpekleri 7.400 yıl kadar önce, deniz memelileri ve balıklar da dahil olmak üzere yiyecek için insanlara bağımlı hale geldi.

Yeni bir çalışma, insanlar onları kızak gibi rollerde çalıştırdıkça, erken Sibirya köpek popülasyonlarının büyümesine izin veren diyet geçişlerine ışık tuttu.

7.400 yıl önce, Sibirya köpekleri kurtlardan çok daha küçük olacak şekilde evrimleşmişti ve bu da onları deniz memelileri ve buzun altında kapana kısılmış balıklar da dahil olmak üzere, yiyecek için insanlara daha bağımlı hale getirdi.

Science Advances’te yayımlanan araştırmayı yöneten Alberta Üniversitesi’nden Robert Losey, bulguların, insanların onları avcılık, hayvancılık ve kızakçılık için çalıştırdığı ilk köpek popülasyonundaki artışı açıklamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Losey, “Köpek diyetindeki uzun vadeli değişiklikler gerçekten aşırı basitleşte indirgedi.” diyerek, önceki çalışmaların, 40.000 yıl önce başlayan bir süreç olan köpeklerin kurtlardan nasıl evrimleştiğini açıklamak için yalnızca iki ana fikre odaklanıldığını söylüyor.

(İlgili: Sibirya Avcıları 23.000 Yıl Önce Köpekleri Evcilleştirmiş Olabilir)

Bunlardan ilki, daha dost canlısı kurtların Buz Devri boyunca et aramak için insan kamplarına yaklaşması, sonunda vahşi benzerlerinden izole olmaları ve daha sonra kasıtlı olarak köpek haline getirilmeleriydi.

İkincisi, bazı köpeklerin tarım devriminin ardından nişastaları sindirmek için daha iyi bir kapasite evrimleştirmesiydi, bu nedenle bazı modern köpek ırkları, pankreatik amilaz oluşturan AMY2B geninin daha fazla kopyasına sahip.

Eski köpek diyetlerini daha derinlemesine incelemek için Losey ve meslektaşları, son 11.000 yıldan yaklaşık 200 eski köpeğin kalıntılarını ve benzer sayıda eski kurtları analiz ettiler.

Sibirya’nın her yerindeki koleksiyonlara gitmemiz gerekti, bu kemikleri analiz ettik, kolajen örnekleri aldık ve proteini laboratuvarlarda analiz ettik.

Ekip, kalıntılara dayanarak vücut boyutları için istatistiksel tahminler yaptı. Ayrıca diyet tahminleri oluşturmak için kararlı izotop analizi adı verilen bir teknik kullandılar.

Araştırmacılar, 7.000 ila 8.000 yıl önceki köpeklerin zaten oldukça küçük olduklarını, yani çoğu kurdun yaptığı şeyleri yapamadıklarını keşfettiler.

Bu da, insanlara yiyecek için daha fazla bağımlılığa ve kurtların avladığı kendilerinden daha büyük avlardan ziyade küçük avlara ve leşçiliğe güvenilmesine yol açtı.

“Köpeklerin deniz diyetleri olduğunu görüyoruz, yani balık, kabuklu deniz ürünleri, foklar ve deniz aslanları yiyorlar ki bu da kendilerinin kolayca elde edemeyecekleri bir şey.”

Sibirya’da, göllerin ve nehirlerin yılın yedi ila sekiz ayı boyunca donduğu bölgelerde, eski köpeklerin balık yedikleri tespit edildi. O dönemin ve günümüzün kurtları sürüler halinde avlanıyor ve çoğunlukla çeşitli geyik türlerini yiyorlar.

Avantajlar ve zorluklar

Bu yeni diyetler, köpeklere hem faydalar hem de zorluklar getirdi.

Losey, “Faydalı oldu çünkü insanlardan gelen şeylere erişebiliyorlar ve bunlar çoğu zaman kolay yemekler, ancak tüm bu yeni hastalıkların ve yetersiz beslenme gibi sorunların maliyetini beraberinde getirdi.” diyor.

Maruz kaldıkları yeni bakteri ve parazitler bazılarının uyum sağlamasına yardımcı olabilirken, bazı köpek popülasyonları hayatta kalamayabilirdi.

Amerika’nın ilk köpeklerinin çoğu, belirsiz nedenlerle öldü ve yerini Avrupalı ​​köpeklere bıraktı. Ancak bunun suçlusunun kolonizasyon olduğu düşünülmüyor.

Hayatta kalan köpekler, daha çeşitli bağırsak mikrobiyomları edinerek, insanlarla yaşamakla bağlantılı daha fazla karbonhidrat sindirmeye başladı.


Makale: Robert J. Losey et al. 2022. The evolution of dog diet and foraging: Insights from archaeological canids in Siberia. Science Advances.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login