Selçuk Üniversitesi’nde Afrika Ülkeleri Sualtı Arkeolojisi Eğitimi

Selçuk Üniversitesi liderliğindeki Unesco Sualtı Arkeolojisi UniTwin Network, Afrika ülkelerinde sualtı kültür mirasının geliştirilmesi için “Afrika Ülkeleri Sualtı Arkeolojisi Eğitim Programı” gerçekleştirdi.

Afrika ülkelerinin Kültür Bakanlıkları yetkililerinin katıldığı eğitim programı Antalya’nın Kemer ilçesinde gerçekleştirildi. Teorik dersleri veren Selçuk Üniversitesi ayrıca pratik uygulamalar için Selçuk-1 isimli araştırma gemisini de tahsis etti. Eğitim kapsamında, toplamda 12 asistan görev aldı.  10 ülkeden 18 katılımcıya temel sualtı arkeolojisi eğitimi verilen programda her katılımcı 9 dalış gerçekleştirdi. Katılımcıların sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, Kemer’in sualtı arkeoloji konusunda uluslararası bir merkez haline geldiğine değinerek, “UNESCO Genel Konferanslarında alınan kararlar gereği Afrika ülkeleri birçok alanda öncelikli olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda sualtı kültür mirasının korunmasına yönelik Afrika ülkelerindeki büyük açık ortaya çıkmış, kapasite yapılandırmasıyla ilgili konular gündeme gelmiştir. Selçuk Üniversitesi de bu alandaki eksikliklerin doldurulmasına yönelik ilk adım olarak 2. Afrika Sualtı Arkeolojisi Eğitim Programını UNESCO ile birlikte organize edeceğini katılımcılara duyurmuş ve açık davet yapmıştır. Düzenlediğimiz bu etkinlikte de Afrika ülkelerinde sualtı kültür mirası alanında alt yapı oluşturmayı amaçladık” açıklamasında bulundu.


hürriyet

You must be logged in to post a comment Login