Şanidar Mağarası’nda Yeni Neandertal Bireyler Bulundu

Arkeologlar, Kuzey Irak’ta yer alan Şanidar Mağarası’nda, 1950’den beri bulunan Neandertal kemiklerinden sonra iki farklı yetişkine ait kemikler buldu.

Şanidar Mağarası’nda bulunan Neandertal kafatasının bir bölümü.

Beş yıl önce, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KRG), Cambridge Üniversitesi ile, Erbil’in Barzan bölgesindeki Bradost Dağı’nda bulunan Neandertal kemiklerini araştırmak ve kazmak için bir grup arkeolog getirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Geçmişte, arkeologlar Şanidar Mağarası’nda 10 Neandertal bireye ait kemikler bulmuştu ve bu sayı, yeni bulunanlarla beraber toplam 12 bireye çıktı.

(Yaşlı Neandertal, Arkadaşlarının Yardımı Sayesinde Hayatta Kalabildi)

Soyu tükenmiş olan Neandertaller, modern insanları da içeren ve büyük maymun ailesi olan bir hominid türüydü.

Paleoantropolog Dr. Emma Pomeroy, “Burada yetişkin bir Neandertale ait bir kafatası bulduk. Taşlar ve üstündeki toprak tarafından oldukça kötü bir şekilde ezilmişti, fakat açıkçası oldukça tüm halde sayılır. Alt çeneyi, üst çeneyi, dişleri ve göz yuvalarını görebiliyoruz. Yani umarım kazıyı tamamladığımızda bu bireyi yeniden canlandırabiliriz (rekonstrüksiyon).” diyor.

“Yani bir birey üstte ve diğeri onun altında gömülmüş ve kasıtlı olarak bu mezarların üstüne bir taş konmuş gibi duruyor.”

Şanidar Mağarası dıştan görünüm.

Pomeroy, merak ettikleri sorulardan birinin de, Neandertallerin aynı zamanda mı gömüldükleri yoksa ölülerini gömmek için bölgeye geri mi döndükleri olduğunu söylüyor.

Pomeroy, ekibin çeşitli açılardan, çeşitli kurumlardan ve daha başka alanlarda uzmanlardan oluşan bir dizi kullanarak konuya yaklaştığını söylüyor.

(Suriye’de Bulunan 40.000 Yıllık Obsidyen Alet Orta Anadolu’dan Getirilmiş)

“Sonuç olarak yaklaşık 12 kişiyiz ve hepimiz farklı özelliklere sahipiz. Bazılarımız toprak üzerine uzmanlaşmışken, ben ise Neandertal kemiklerinde uzmanlaştım. Bazıları da çevreyi veya kullandıkları aletleri, burada yedikleri hayvanlarıöğrenmeye odaklandılar.”

“Bu yüzden burada nasıl yaşadıkları, hayatlarının neye benzediği ve grup üyeleri öldüğünde yaptıkları şey hakkında güçlü bir resim oluşturmayı umuyoruz.”

Şanidar Mağarası içten görünüm.

Daha önce, arkeologlar 35.000 ila 65.000 yıl öncesine dayanan mağarada on farklı Neandertal kalıntısı buldular. 60 yıl önce  arkeolog Ralph Solecki, ilk olarak 1951 ve 1960 yılları arasında kazı yapan ekibiyle birlikte Şanidar Mağarası’ndaki dokuz Neandertal’in kalıntılarını keşfetti.

Şu anda kazıda çalışan bir başka arkeolog olan Chris Hunt, “Shanidar Mağarası, gezegendeki arkeoloji için en önemli yerlerden biri.  On yıllar önce bulunan Neandertal kemiklerinin çoğu çok kırıktı, fakat Solecki işini yaptığı zaman, arkeolojik bilim çok az gelişmişti.” diyor.

“Çok sevindik çünkü yeni iskelet kanıtlarımız ve özellikle yeni bir kafatasımız var. Bu çok heyecan verici. Bu konuda yapılması gereken pek çok bilimsel analiz var. Fakat bunu yapabilmemiz için, çok dikkatli bir şekilde, mağaradan çıkarmamız gerekiyor.

Hunt, bu keşfin arkeoloji için muazzam bir hazine olduğuna inanıyor; “Bu bir bilgi hazinesidir. Altın yok, yakut yok, ama bilgi var … ve paha biçilemez.”


Archaeology News Network. Sangar Ali. 15 Eylül 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login