Roma’da Antik Bir Yol Üzerine McDonald’s Açıldı

İtalya’da yeni bir McDonald’s restoranı, menüye dahil olmayan bir ekstra ile İtalya’da hizmete girdi: üzerinde üç iskelet bulunan antik bir Roma yolu.

Orijinal konumlarındaki döküm iskeletlerle birlikte Roma yolu.

Yüz yıllardır gizli kalmış bu yolun varlığı, ilk kez 2014 yılında restoran inşaatı başladığında fark edildi.

McDonald’s İtalya 300.000 € tutarındaki restorasyon projesini finanse etti ve sonucunda ziyaretçilerin hamburgerlerini yerken şeffaf zemin sayesinde antik caddeyi görebildikleri dünyanın ilk restoran-müzesi ortaya çıktı.

Roma’nın güneyinde, Frattochie’de yer alan 45 metrelik yol, MÖ 2. ve 1. yüzyıllara kadar tarihlendiriliyor ve yapımından yaklaşık 300 yıl sonra kullanımdan kalkmış olduğu düşünülüyor. Yolun, Roma’yı ülkenin güneyine bağlayan ünlü Appian Yolu’nun bir kolu olduğu düşünülüyor.

Yerel volkanik kayaçlardan yapılmış olan kaldırım taşlarında at arabalarının bıraktığı tekerlek izlerini görmek mümkün.

Fotoğraf : Cinque Quotidiano

McDonald’s’ın restorasyonu finanse etmesine karşın, proje Roma Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj İdaresi tarafından gerçekleştirildi.

Arkeologlar yolun kullanımdan kalkmasının ardından buraya gömüldüğü düşünülen üç yetişkin erkeğin iskeletlerini gün yüzüne çıkardı.

Uzmanlar orijinal kemikler üzerinde analizler yaparken yolda bulunan iskeletlerin dökümleri orijinal mezarlara yerleştirildi.

Belediye başkanı Carlo Colizza, McDonald’s projesinin, özel ve kamu sektörlerinin birbirine yardımcı olduğu olumlu bir işbirliği örneği olduğunu söyledi. Colizza, ticari faaliyetleri, tarih ve arkeolojiyle, saygılı bir şekilde birleştirmeyi başardıklarını da sözlerine ekledi.

Ziyaretçiler kaldırım taşlarındaki tekerlek izlerinin üzerinde yürüyorlar.

İtalya’daki inşaat projeleri, daha sonradan uygun bir şekilde kazılması gereken antik kalıntıların keşfi sebebi ile sık sık ertelenmekte. Roma’nın üçüncü metro hattının yapımında yaşanan gecikmelerde de benzer bir durum yaşanmış, metro inşaatında çalışan işçiler, bir Roma kışlası da dahil olmak üzere çok sayıda Roma hazinesi ortaya çıkarmıştı. Bunun sonucunda inşaatın bir müzeye dönüştürülmesi bekleniyor.

Restoran ve çevresine yerleştirilen İngilizce ve İtalyanca panolar yolun geçmişi hakkında ziyaretçilere bilgi verecek. Ayrıca gençlerin Happy Meal (veya Appia Meal) sonrasında keşfedecekleri özel bir çocuk yolu da tesisin içerisinde mevcut bulunacak. Antik yolun bulunduğu bölge, McDonald’s şubesine girmeden ücretsiz olarak erişilebilir ve ziyarete açık durumda.

McDonald’s’ın içerisinden kalıntılara bakmak.
Fotoğraf : Cinque Quotidiano

McDonald’s İtalya’nın CEO’su, antik çağların ve modernitenin McDonald’s restoran-müzesinde bir araya gelmesinin faziletli bir iş olduğunu söyledi ve mekanı “geçmişten geleceğe bakabileceğiniz bir yer” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Mcdonald’s, İtalya genelinde, İtalya’nın kültürel mirasına olası bir yardımdan çok tehdit olarak görülüyor.

Karşılaştırmalı Marmaray Kazısı ve Roma Metro Kazısı


The Local. 23 Şubat 2017.

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply