Restore Edilmiş Roma Miğferine ve Yeni Replikalarına Bakın

2.000 yıllık Hallaton Miğferi ve yeni yapılan replikaları, artık İngiltere’deki Harborough Müzesi’nde kalıcı olarak sergileniyor.

Yeni oluşturulan bir kopyanın yanında MS 1. yüzyıldan kalma miğfer. C: Leicestershire County Council Museums

20 yılı aşkın bir süre önce, İngiltere’deki bir tarlada “paslı bir kova” gibi görünen bir şey bulundular. Metal parçası başlangıçta önemsenmedi, ancak daha fazla inceleme bu eserin gerçek kimliğini ortaya çıkardı. Eser, Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı ilk işgali sırasında bir süvari tarafından giyilen 2.000 yıllık bir Roma miğferiydi.

“Hallaton Miğferi” olarak da bilinen eser, Hallaton Saha Çalışması Grubu ve Leicester Üniversitesi Arkeoloji Hizmetleri tarafından ortaya çıkarıldı. Leicestershire İlçe Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, “yıllar süren özenli rekonstrüksiyon çalışmalarının” ardından eser, keşfedildiği İngiltere’nin orta kesimlerindeki Leicestershire’da bulunan Harborough Müzesi’nde sergileniyor.

(İlgili: Sutton Hoo Miğferi)

Yerel kabine üyesi Christine Radford açıklamasında, “Hallaton Miğferi’ni tekrar Harborough Müzesi’nde insanların görmesi için sergilemekten heyecan duyuyoruz. Bu yeniden sergileme, üstlenilen muhteşem koruma ve rekonstrüksiyon çalışmaları olmadan mümkün olamazdı” diyor.

Miğfer, 2000’li yılların başlarında aynı alanda bulunan beş gevşek yanaklıkla birlikte Harborough Müzesi’nde sergileniyor. C: Leicestershire County Council Museums

Londra’daki British Museum’un konservatörleri, miğferi yaklaşık yüzde 80 tamamlanacak şekilde dikkatli bir şekilde restore etti. MS birinci yüzyılın başlarında yaratılan eser, gümüş yaldızlı demirden yapılmıştı.

Eserin bileşenleri arasında bir kase, yedi yanaklık ve birçoğu özenle süslenmiş çeşitli parçalar yer alıyor. Alın korumasında aslanlar tarafından kuşatılmış tanrıça benzeri bir figür bulunuyor. Yanak parçaları, Roma tanrıçası Nike’nin yanında ata binen bir Roma imparatorunu tasvir ederken, bunların altında muhtemelen yerli bir Britanyalıyı simgeleyen “sinmiş bir figür” gösteriliyor.

Leicestershire İl Konseyi müzelerinin arkeoloji küratörü Helen Sharp, “Bu, Avrupa’da şimdiye kadar bulunan bir avuç gümüş kaplama miğferden biri. Son derece yüksek statülü bir asker tarafından giyilmiş olmalı ve Leicester bölgesinin o dönemde ne kadar iyi bağlantılara sahip olduğunu gösteriyor” diyor.

Hallaton Miğferi, 2000’li yılların başında aynı Demir Çağı bölgesinde yapılan keşiflerden oluşan daha büyük bir koleksiyon olan “Hallaton Hazinesi “nin bir parçası. Bu koleksiyon ayrıca Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı fethi sırasında gömülmüş 5.000’den fazla altın ve gümüş sikke, gümüş bir kase, gümüş külçeler ve hayvan kemiklerini de içeriyor.

İl meclisi, miğferin sergilenmesiyle birlikte müzenin, koleksiyondaki tüm önemli buluntuları ilk kez bir arada sergileyebileceğini belirtiyor.

Rajesh Gogna, antik miğferin taramasını kullanarak üç boyutlu baskılı bir kopyasını yarattı. C: Leicestershire County Council Museums

Antik zırha bazı göz kamaştırıcı yeni eklemeler de eşlik ediyor: miğferin yapıldığı sırada nasıl görünmüş olabileceğini gösteren iki kopya. İlk replika, Leicestershire’da yaşayan gümüş ustası Rajesh Gogna’nın eseri. Gogna miğferin bir taramasını kullanarak reçineden üç boyutlu baskılı bir model yarattı ve bu modeli gümüş ve altınla süsledi.

İkincisi ise Romalıların kullanmış olabileceği geleneksel yöntemleri yeniden yaratmaya çalışan İtalyan arkeolog Francesco Galluccio tarafından el işçiliğiyle yapıldı.

Galluccio, “Bir yıldan uzun bir süre önce başlayan çalışma, müze yönetimiyle yoğun ve sürekli bir işbirliği içinde yürütüldü ve ortaya inanılmaz bir sonuç çıktı. Rekonstrüksiyon, yalnızca mevcut parçalara dayanıyor.” diyor.


Smithsonian Magazine. 10 Nisan 2024.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login