Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde 1300 Yıllık Tahıllar Bulundu

Isparta’nın Yalvaç İlçesi’ndeki Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde 7. yüzyıl’a ait olduğu tahmin edilen ambarda büyük küpler içersinde saklanmış buğday, arpa, nohut, fasulye, haşhaş ve mercimek türü tahıllar bulundu.

Kazıların 8 yıldır sürdüğü Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde bu sezonki kazı çalışmaları   Roma atriumlu evde devam ediyor. Evin depo kısmı olarak kullanılan yerde 7 pitos içinde ise antik dönemde stoklanmış tahıllar ele geçirildi. Romalıların ya da Bizanslıların o dönemde ürettikleri ürünler hakkında bilgi veren bu pitoslar, o dönemdeki tahılların günümüzde Yalvaç’ta yetiştirilenlerle aynı olduğunu gösterdi.

Önceki kazı sezonlarında, kentte büyük bir yangın çıktığına dair kanıtlar bulduklarını ve bu yıl ise kanıtların daha da kuvvetlendiğini belirten Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, “Bu malzemelerin gelmiş olduğu tabaka da bizim için önemli. Çünkü bu bir yanık tabakasında ortaya çıkarıldı. Daha doğrusu konut yanıp yıkıldıktan sonra altında kalmış bu depolama kapları bize kentin tarihiyle ilgili veriler sunmakta. Zira geçen yıl ulaştığımız sonuçlarda özellikle 713 yılında Arap akınlarıyla kentin büyük bölümünün yangın geçirmiş olduğuydu. Burada da o yanık tabakasının devam ettiğini görüyoruz. Ancak bu yanık tabakası 8’inci Yüzyıl’daki Arap akınlarıyla meydana gelen yanık tabakası mı yoksa daha sonra geç dönemde bir yanık mı olduğunu şimdi ayırt etmemiz mümkün değil. Bu kazı sezonu sonunda buradaki yaşamın ne zaman terk edilmiş olduğunu daha detaylı verilerle ortaya koyabiliriz. Şimdilik sadece evin depo kısmında bulunmuş olan bu materyallerle Bizans döneminde daha doğrusu Doğu Roma döneminde buradaki günlük yaşantıda tüketilen gıdaların neler olduğunu arkeolojik olarak belgelemiş bulunmaktayız.” dedi.

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login