Peru’da Kuraklık Yüzünden Antik Barajlar Yenileniyor

Peru’nun And Dağları’nda çiftçiler, su kıtlığıyla mücadele etmek için İspanyol öncesinde inşa edilmiş barajlara yöneliyor.

Geçen yıl, Peru’nun And Dağları’ndaki ücra bir bölgenin belediye başkanı Guillermo Palmadera, şiddetli bir kurak mevsimin, bölgesindeki arpa, yonca ve yerel yumru mahsullerini mahvedebileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyordu.

And Dağları’nın Mayıs ve Eylül ayları arasında yıllık kurak bir mevsimi var, ancak Pamparoma bölgesindeki çiftçiler, aşırı hava olaylarını şiddetlendiren küresel insan kaynaklı iklim değişikliğinin ortasında, son birkaç yılda yağmurların özellikle seyrek olduğunu söylüyor.

(İlgili: And Dağlarında İklim, Siyasi Merkezileşme ve Diyet İlişkisi)

Uzun bir kurak mevsim, yüksek bir maliyet getirir. Toprağı yılın yarısından fazlasında atıl tutmak, hem maddi gelire hem de ailelerin yiyebileceklerine zarar verir.

Belediye başkanı Palmadera, bu soruna bir mühendisle değil, semtinin yüksek arazilerinde eski bir taş duvarın parçalarını inceleyen bir arkeologla bir çözüm buldu.

Buenos Aires Üniversitesi’nden bir arkeolog olan Kevin Lane, Amerika kıtasının İspanyol kolonizasyonundan önce Pamparoma’da inşa edilmiş 18 terk edilmiş baraj tespit etmişti. Arkeolog Lane, eski bir barajın yenilenmesini önerdi.

Lane, “Su kıtlığı sorunu Peru’da yeni değil.” diyor ve su kıtlığının And tarihiyle iç içe olduğunu ve geçmişte burada su savaşlarının yapıldığına inandığını da sözlerine ekliyor.

Almanya’daki Gerda Henkel Vakfı’nın mali desteğiyle Lane ve yerel çiftçiler, taş, kil ve jeotekstil gibi modern malzemeleri kullanarak deniz seviyesinden 4.600 metre yükseklikteki eski kalıntıların üzerine 3 metre yüksekliğinde bir baraj inşa ettiler.

İşçiler, Pamparomas’ta eski bir barajı yeniliyor.

Beton gibi diğer malzemeleri çatlatabilecek depremlere ve büyük sıcaklık değişimlerine meyilli bir alanda bu malzemelerin değiştirilmesi oldukça kolay.

İyileştirme işlemleri 100.000 dolara mal olurken, burada beton bir baraj inşa etmenin yaklaşık 1 milyon dolara mal olabileceği tahmin ediliyor.

Barajın bitmesiyle birlikte Pamparomas semtinden 300 komşu yağmur mevsiminin başlamasını bekliyor. 15 bin metreküp su toplamayı planlıyorlar.


Reuters. 12 Eylül 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login