Oylum Höyük’teki Sarayda Yanarak Ölmüş İki Kadın İskeleti Bulundu

Kilis’teki Oylum Höyük kazılarında, şehir krallarına ait olduğu düşünülen sarayda 3900 yıl önce yanarak ölmüş iki kadın iskeleti bulundu.

Oylum Höyük’teki Sarayda Yanarak Ölmüş İki Kadın İskeleti Bulundu

Suriye sınırına yaklaşık 3 kilometre mesafede yer alan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyükleri arasında gösterilen Oylum Höyük’te yer alan Orta Tunç Çağı sarayında 2 kadın iskeleti bulundu.

2015 yılı kazı sezonunun sonuna gelinen kazılarda, bu yılki çalışmalar Orta Tunç Çağı tabakalarında sürdürüldü. Önceki yıllarda kazılmaya başlanan anıtsal bir yapının, bu yıl bir saray olduğu anlaşıldı.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Atilla Engin, anıtsal yapıyla ilgili olarak AA’ya yaptığı açıklamada, “Sarayın en önemli bölümü ise kralın ailesiyle yaşadığı ve harem olarak adlandırılan kısmı. Yapının şiddetli bir yangına maruz kaldığını söyleyebiliriz. Yangına ise bir saldırının neden olduğunu düşünüyoruz. Bir kısmını açığa çıkarttığımız sarayda 3900 yıllık kadın iskeleti bulduk. Kadınların yanarak öldüğünü düşünüyoruz. Çünkü kerpiç rengi ve çevredeki buluntulara buna işaret ediyor” dedi.

Oylum Höyük

Kilis’in 7 kilometre güneydoğusunda, Oylum köyü yakınlarında yer alan Oylum Höyük, Suriye sınırında bulunur. Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük höyüklerinden biri olan Oylum Höyük, tarih öncesinde Kilis Ovası’nın verimli toprakları, Tunç Çağlarında ise coğrafi konumu nedeniyle önemini korur.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login