Kayseri’de Selçuklu’nun Keykubadiye Sarayı Kazılacak

Kayseri’de Selçuklu Dönemine ait olan ve Moğollar tarafından tahrip edilen Keykubadiye Sarayı’nda kazı çalışmaları başlıyor.

Selçuklu döneminde 1225’li yıllarda Alaaddin Keykubat tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Keykubadiye Sarayı’nda kazı çalışmalarının başlayabilmesi için gerekli kararlar alındı. 27 Temmuz Pazartesi gününden itibaren kazılar başlayacak ve 10 Eylül’e kadar arazide kazı çalışmaları sürecek. Moğolların istilası sonucu tahrip olan sarayı açığa çıkarmak için kazı yapacak ekibin başkanlığını Prof. Dr. Ali Baş yapacak.

Kazılara başlamanın heyecanını yaşadıklarını bildiren Prof. Dr. Ali Baş, daha önce inceledikleri alanın bu yıl yağışlar nedeniyle aşırı otlandığını, ilk etapta yapacakları temizlik çalışmasının ardından kazıya başlayacaklarını belirtti.

I. Alâeddin Keykubad, saltanatı boyunca Anadolu’da imar çalışmalarında bulundu. Yaptırdığı kervansaray, kale ve sarayların kalıntıları Anadolu’nun çeşitli yerlerinde hala bulunmakta. Sultan Alâeddîn Keykubad dönemi eserleri arasında inşa tarihi tam olarak bilinmeyen iki saraydan biri Kayseri yolu üzerinde bulunan Keykubadiye Sarayı ve Konya-Beyşehir yolu üzerindeki Kubadabad Sarayı’dır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login