Osmaniye’de İnşaat Yapılacak Alanda Tarihi Eserler Bulundu

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde site inşaatı yapılacak bir alanda gerçekleştirilen arkeolojik sondaj çalışmasında Roma ve Bizans Dönemi eserleri çıktı.

3. derecede arkeolojik sit alanı olan Bağ Mahallesi’nde bir inşaat firmasınca site inşaatına başlanmak üzere inşaat ruhsatı için Osmaniye Müze Müdürlüğü’ne başvuruldu. Osmaniye Müze Müdürlüğü arkeologları bölgede yaptıkları sondaj çalışmasında Roma dönemine ait kanalizasyon sistemi, birçok işlemeli sütun ve sur duvarları buldu. Sondaj çalışmasında bulunan bazı eserler, Kadirli ilçesinde bulunan Tarihi Alacami’nin bahçesine götürüldü.

Bölgede geceleri kaçak kazı yapıldığı ve tarihi eserlerin çalındığı iddiaları üzerine geceleri de güvenlik önlemleri alınmasına karar verildi.

Arkeologlar tarafından hala devam eden sondaj çalışmaları bittikten sonra Adana Tarihi Eserleri Koruma Kurulu’na rapor sunulacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login