Nevşehir’de 5.000 Yıllık İlk Tunç Çağı Yerleşimi Bulundu

Nevşehir’de araştırma yapan arkeologlar, Çakıltepe mevkisinde, MÖ 3.000 ila MÖ 2.000 yılları arasında tarihlendirilen İlk Tunç çağına ait yerleşim yeri tespit etti.

Nevşehir, Çakıltepe mevkiinde yürütülen yüzey araştırmasından bir görüntü. F: AA

Nevşehir’de, arkeologlar tarafından İlk Tunç çağına tarihlendirilen yaklaşık 5.000 yıllık antik yerleşim yeri bulundu.

Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Çakıltepe mevkisindeki bir tepecikte araştırma yapan arkeologlar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Nevşehir Müze Müdürlüğü işbirliğinde, alanda çalışma başlattı.

Ekipler, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’nın tarihine ışık tutacağı düşünülen bölgeyi tarayarak, yüzeyde tespit edilen kültür varlıklarını toplayıp koruma altına aldı.

(Nevşehir’deki Devasa Yeraltı Şehrinin Yapıları Havadan Görüntülendi)

Çakıltepe alan çalışmaları sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kamış, tespit edilen yerleşim yerinin, milattan önce 3.000 yıllarına ait olduğunu, elde edilen bulgulara göre sonraki dönemlerde de yaşam izleri bulunan önemli bir arkeolojik bölge olduğunu belirtti.

Tunç çağlarının en eski dönemi olarak bilinen İlk Tunç çağına ait bir yerleşim yeri olduğu belirlenen alanın orta kısmında savunma amaçlı oluşturulan yaklaşık 4.000 yıllık kale ve sur yapılarına da ulaşıldı.

(Prof. Dr. Sevil Gülçur Röportajı: Güvercinkayası ve Kalkolitik Dönem)

Kamış, alanı iki bölüm halinde ele almak gerektiğini dile getirerek, “Alanın merkezinde çok katmanlı farklı dönemlere ait kalıntıları içeren höyük bulunuyor. Milattan önce 3.000 ila 2.000 yıllarında yerleşilmiş. Alanın çevresinde ise Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait yerleşimler olduğu anlaşılıyor. Burada, Tunç çağlarının en eskisi olarak bilinen Erken Tunç döneminde yerleşimin başlamış olduğunu tespit ettik.” dedi.

2018 yılında kazı çalışması başlayacak

Ön çalışmalar kapsamında farklı branşlardan 6 kişilik bilim heyeti oluşturulduğunu ve bulguların detaylıca incelendiğini anlatan Kamış, yerleşimin daha eski dönemlere ait olup olmadığı konusunun ise kazı çalışmalarında ortaya çıkacağını ifade etti.

(Kapadokya’nın En Eski Yerleşim Yeri Aşıklı Höyük İnfografiği)

Kamış, kapsamlı şekilde gerçekleştirilecek kazı çalışmalarının alt yapısını hazırladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Alanın haritalandırılması ve boyutlarının anlaşılması gibi teknik hususları tamamlıyoruz. Ayrıca alanda karşımıza çıkacak dönemlerin tespit edilmesine yönelik araştırma yürütüyoruz. Farklı dönemlerden kalma kültür varlıklarını topluyoruz. Böylelikle burada hangi dönemler yaşanmış bunu öğrenmiş olacağız, elimizdeki kalıntılar yol gösterici olacak. Mayıs 2018’de kapsamlı kazı çalışması başlayacak.

Ön tespitlere göre, höyük yerleşiminde, Erken Tunç dönemine ait bir sur sistemi var. Daha geç döneme ait olup olmadığı ise kazı çalışmalarında netleşecek. Burası bir geçiş noktası, bölgedeki bazı yerleşim yerlerinin geçmişinin aydınlatılması konusunda bize ışık tutacağına, bölgedeki eski yerleşim yerlerinin isimlerine yönelik tartışmalara da son vereceğine inanıyoruz.”


AA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login