Neandertallerin Büyük Yırtıcıların Saldırısına Uğradığı Kanıtlandı

Konu Neandertaller olunca ilk akla gelenlerden biri avlanma konusundaki başarıları olur. Fakat yapılan yeni bir araştırma, Neandertallerin de aynı zamanda büyük yırtıcıların kurbanı olduğunu gösteriyor.

etobur hayvanlar neandertallere saldırıyordu

Arkeoloji ve Antropoloji Dergisi’nde yayınlanan makale, dünyanın çeşitli yerlerinde aslan, ayı, leopar, kaplan gibi büyük yırtıcılar tarafından yaralanan veya öldürülen 140 insanın adli tıp vakaları üzerine metodolojik bir çalışmayı kapsıyor. Bu adli tıp vakaları ile Neandertal fosil kayıtlarını karşılaştıran ekip, yaralanmaların birbirinin aynısı olduğunu ortaya koydu. Kemiklerdeki travmalarının aynı olduğunu belirten ekip, bu nedenle Neandertallerin de büyük etoburlar tarafından saldırıya uğradığını öne sürüyor.

Bu düşüncenin bir kanıtı olarak, tek bir örnek üzerinde yoğunlaşan ekip, İspanya’nın Valencia şehrinde yer alan Cova Negra’daki Neandertal çocuğun kafatasında, bir yırtıcı tarafından yapılmış büyük izleri ele aldı. Bunun insan evrimde avcılığın önemini hatırlattığını söyleyen araştırma ekibinden Edgard Camaros, tarih öncesinde Neandertal ve yırtıcılar arasındaki etkileşimi de gösterdiğini belirtti.

Yapılan bu araştırma bir adım daha ileriye gitti ve adli tıpın da bu araştırmadan faydalanabilme ihtimali ortaya çıktı.

Geçmişi açıklamak için kullanılan adli tıpın çok yararlı bilgiler sağlayabileceğini söyleyen Camaros, bunun aynı zamanda bilimler ve bilgi transferi arasında yeni yaklaşımlar ortaya çıkardığını belirtti.

Dinozorlardan Önceki Lider Yırtıcı Timsahların Atasıydı

Homininler 500,000 Yıl Önce Yırtıcılara Yem Oluyordu


Makale: Camarós, E., Cueto, M., Lorenzo, C., Villaverde, V., & Rivals, F. (2016). Large carnivore attacks on hominins during the Pleistocene: a forensic approach with a Neanderthal example. Archaeological and anthropological sciences, 8(3), 635-646.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login