Neandertaller 130.000 Yıl Önce Altın Kartal Yakalıyordu

Afrika’dan Avrasya’ya göçen modern insanlar, kartal avlama tekniklerini Neandertallerden öğrenmiş olabilir.

Altın kartal ya da kaya kartalı.

Altın kartal ya da kaya kartalı, binlerce yıldır insan kültürleri tarafından avlandı ve saygı gördü. Ancak, bu davranış sadece modern insanlara özel olmayabilir. Araştırmaya göre Neandertaller de bu etkileyici kuşları 130.000 yıl önce avlamış olabilir.

Dahası, modern insanlar kartal avlama tekniklerini, bu hominin kuzenlerinden öğrenmiş olabilir.

Işıltılı kumral tüyleri ve 2,2 metrelik kanat açıklıkları ile altın kartallar (Aquila chrysaetos), Amerika yerlilerinin geleneksel inanç sistemlerinden Roma ve Yunan mitolojilerine kadar dünyadaki dinlerin güneş tanrılarıyla ilişkilendirilmiş bir hayvan.

(130.000 Yıl Önce Neandertaller Kartal Pençesinden Takı Yapmış)

Antropologlardan oluşan bir ekip, Neandertallerin de bu mirasın bir parçası olup olmadığını öğrenmek istedi. Kartal kemikleri ve pençeleri, hem Neandertaller hem de modern insanlar tarafından iskan edilen orta ve batı Avrupa’daki düzinelerce alanda bulundu. Bu nedenle araştırmacılar, altın kartalın herhangi bir şekilde öne çıkıp çıkmadığını görmek için literatürde Neandertal ile ilişkili alanlara göz attılar.

Neandertallerin iskan ettiği alanlarda kaya güvercini ve kuzgun kalıntıları en çok sayıda kuş olmasına rağmen, altın kartalların kalıntıları da 26 yerde mevcuttu.

Altın kartalların az etli olduğu kanat kemikleri boyunca görülen kesme izleri, Neandertallerin bu tüyleri dikkatlice çıkardıklarını gösteriyordu. Kuşların bacaklarında ve ayak kemiklerinde yapılan kesim izleri ise, pençelerinin ve kuyruklarının da vücutlarının diğer kısımlarından dikkatlice ayrıldığını gösteriyor.

Altın kartaldan yapılmış Neandertal takısı daha önce keşfedilmedi, ancak 2015 yılında antropologlar bir Neandertal kolyesini süsleyen başka bir kartala ait (ak kuyruklu kartal) pençeler buldu.

Neandertaller, modern insanlar Afrika’dan Avrasya’ya göç etmeden binlerce yıl önce, Avrasya’daki büyük yırtıcı kuşları yakalıyor ve takılar yapıyordu. Dolayısıyla atalarımız, Neandertal komşularını seyrederek bu uygulamayı öğrenmiş olabilir.


Science Mag.  27 Nisan 2019.

Makale: Finlayson, S., Finlayson, G., Guzman, F. G., & Finlayson, C. (2019). Neanderthals and the cult of the Sun Bird. Quaternary Science Reviews.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login