Müzeye Bağışlanan 40 Yıllık Kutudan Neandertal Kemikleri Çıktı

40 yıl önce müzeye bağışlanan bir kutu eserin içinde Neandertal kemiklerinden oluşan bir koleksiyon olduğu anlaşıldı.

Cova Simanya’daki (Barselona, İspanya) Simanya Gran galerisinde bulunan Neandertal kalıntıları. C: Frontiers in Earth Science (2023).

İspanya genelindeki kurumlarla bağlantılı tarihçiler, paleontologlar ve biyologlardan oluşan bir ekip, 1986 yılında İspanya’daki bir müzeye bağışlanan eserlerden oluşan bir kutuda, Neandertal kemiklerini içeren bir “hazine” bulunduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, Frontiers in Earth Science dergisinde yayımlanan makalelerinde kemiklerin tarihini, bir müzede nasıl bulunduklarını ve grubun nesneler hakkında şimdiye kadar öğrendiklerini anlatıyor.

1970’lerin sonlarında amatör paleontolog Miguel Aznar, Barselona’nın hemen dışındaki bir parkta bulunan Cova Simanya adlı mağaranın dış tarafında muazzam çeşitlilikte eserler ve kemikler ortaya çıkardı. Aznar, cisimleri temizledi ve üstünkörü bir şekilde inceledi, sonrasında hepsini bir kutunun içine koydu. Daha sonra bunları evinde bulunan depoya yerleştirdi ve bunlar, 1986 yılına kadar burada kaldı. Kutuyu Katalonya Arkeoloji Müzesi’ne bağışladığı yıl olan 2020’ye kadar, kutu keşfedilmeden orada durdu. 

(İlgili: Müzelerin Raflarında Arsenikten İdrara Kadar Tuhaf Şeyler Var)

Nihayetinde kutuyu açtıktan sonra araştırma ekibi, kutuda çömlek parçaları ve diğer eserlerin yanı sıra hayvan kemikleri ve 53 tane Neandertal kemiğinin de mevcut olduğunu buldu. Kemikler üzerinde yapılan inceleme, bunların yalnızca üç bireye ait olduğunu  ortaya çıkardı: Muhtemelen kadın olan bir yetişkin, öldüğü esnada muhtemelen 11 ya da 12 yaşlarında olan bir çocuk ve ekibin ölümü sırasında 7 ila 8 yaşlarında olduğunu tahmin ettiği başka bir küçük çocuk.

Kemikler yaklaşık olarak 50.000 yıl önceye tarihleniyor. Araştırmacılar, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve temsil ettikleri bireylerin akraba olup olmadığını öğrenmek için hala kemiklerden DNA örneği elde etme sürecindeler.

Araştırmacılar, kutudaki kemiklerin asıl yerini daha doğru bir şekilde belirlemek için Aznar’ın tarif ettiği gibi mağaranın girişine giderek daha fazla bilgi toplamaya çalıştılar. Bu esnada, kutuda kemikleri bulunan bireylerden birine ait bir yirmilik diş buldular. Bu durum, araştırma ekibinin kutudaki kemiklerin geri kalanı ile aynı kazı alanı arasında kesin olarak bağlantı kurmasına olanak sağladı.

Araştırma ekibi, bu kemik koleksiyonunun aynı zamanda bölgedeki, belki de İber Yarımadası’nın tümündeki en önemli Neandertal kemikleri keşfini temsil ettiğini belirtiyor.


Phys. 21 Eylül 2023.

Makale: Morales, J. I., Cebrià, A., Soto, M., Rodríguez-Hidalgo, A., Hernando, R., Moreno-Ribas, E., … & Rosas, A. (2023). A new assemblage of late Neanderthal remains from Cova Simanya (NE Iberia). Frontiers in Earth Science.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login