Muş’ta Selçuklu Mezarlığı Yok Oluyor

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki Selçuklu Mezarlığı kaderine terk edildi.

Muş’un Korkut İlçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki tarihi Selçuklu Mezarlığında, iki metre boyunda üzerinde kılıç, hançer, kalkan, güneş ile çeşitli süslemeler bulunan mezar taşları zamana direniyor.

İHA’nın haberine göre, mezarlığın yan tarafından geçen yol ve toprak yapısının toz olması nedeniyle mezarlığın tahrip olmasına neden olduğunu belirten Köy Muhtarı Yusuf Akın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi mezarlığa sahip çıkmasını istedi.

Muhtar Akın, “Bu mezarlık Selçuklu zamanında kalma. Bizim ecdadımızın mezarlığı. Yanından yol geçiyor ve toprak yumuşak olduğu için kemikler hep dışarı çıktı. Kültür Bakanlığı’ndan bir ricamız var, şu mezarlığa sahip çıksın. Her sene çocuklarla biz taş çekiyoruz üstünü örtüyoruz, ama hayvanlar geçerken yine bozuluyor” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Resmi Talep Bekliyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin yaptığı açıklamada, kültür varlıklarının tespitinin zaten yapıldığını, köyden resmi bir istek geldiğinde yönetmeliğe uygun çalışmalar yapabileceklerini söyledi.

Çetin, “Ahlat Müze Müdürlüğü ile birlikte ilimizde bulunan tarihi mezarlıklarda yapılan çalışmada korunması gereken kültür varlıkları tespiti yapılmıştır. Söz konusu köyümüzün şu ana kadar resmi talebi olmaması ile birlikte tarihi mezarlıkların bakımı, onarım ve korunması için bulunulduğunda mevcut yönetmelikler kapsamında gereken yardımlar yapılmaktadır. Bununla ilgili bize bir talep olduğunda yönetmeliğe uygun bir şekilde çalışmalarımız olacaktır” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login