Muğla’daki İki Antik Kent Arasında Kutsal Yol Bulundu

Muğla’da Stratonikeia ve Lagina antik kentlerini birbirine bağlayan 3.000 yıllık kutsal yol ortaya çıkartıldı.

C: AA

Muğla ili sınırları içerisinde UNESCO tarafından geçici Dünya Mirası Alanı olarak kaydedilen 3.000 yıllık patika, Stratonikeia ve Lagina antik kentleri arasında bulundu.

Söz konusu merkezler, Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde iskan görmeye devam etti.

(Atatürk Barajı Kıyısında Mozaik Taban Bulundu)

Kutsal Yol üzerindeki Kuzey Şehir Kapısı ve sütunların yanı sıra bölgedeki mezarlar da bu yıl yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı.

Stratonikeia’nın, Karia bölgesinin en önemli kentleri arasında bulunduğunu belirten kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Kutsal Yol, antik dönemden günümüze kadar Lagina Hecate tapınağının tören yolu olarak kullanılmıştı.” diyor.

C: AA

“Bu yol, Stratonikeia siyasi merkezini Lagina dini merkezi ile birleştiren en önemli bir kutsal yoldu. Antik dönemde Lagina’dan çıkan rahipler, önde anahtar taşıyan kız ve arkada koroyla, Kutsal Yol’dan Stratonikeia’ya Kuzey Şehir Kapısı’ndan geçip törenlere katılıyordu.”

Söğüt, antik kentin öne çıkan özelliklerinden birinin de mezarlar olduğunu söylüyor: “Kutsal Yol’un mezar geleneklerini canlı tutmak için, mezarların en önemlilerini orijinal konumlarında sergilemek istiyoruz.”

“Bu yıl hem kazı hem de konservasyon çalışması yürütüyoruz. Buradaki sütunları da ayağa kaldırarak düzenlemesini gerçekleştiriyoruz. Çünkü yolun zemin döşemeleri antik dönemde yapıldığı doğal ve otantik durumuyla göz önünde duruyor. Bunları da koruyoruz. Özellikle Roma döneminde lahitler çok meşhurdu. Pek çok bölgeye de buradan lahit gönderildiğini biliyoruz. Amacımız, Kutsal Yol’u dönemin malzemeleriyle gün yüzüne çıkarıp turizme kazandırmak.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login