Muğla’da Antik Hastane Yazıtı Bulundu

Likya bölgesindeki yüzey araştırmasında, üzerinde “Bu yapı, yabancılar için bir liman, hastalar içinse bir tedavi yeridir.” yazan antik yazıt bulundu.

"Bu yapı, yabancılar için bir liman, hastalar içinse bir tedavi yeridir."
“Bu yapı, yabancılar için bir liman, hastalar içinse bir tedavi yeridir.”

Muğla’da yer alan Sidyma Antik Kenti yakınlarında 1.800 yıllık olduğu düşünülen mezar yazıtları bulundu.

Muğla Sidyma Antik Kenti Araştırma Başkanı Prof. Dr. Fatih Onur, antik Likya bölgesinde yaptıkları yüzey araştırmasında çeşitli yazıtlara ulaştıklarını söyledi.

(Antik Yunan Yazıtlarını Çözen Yapay Zeka Geliştirildi)

Onur, buna göre antik kentin yakınlarındaki Dereboğazı Mezarlığı’nda bulunan miltaşlarından ilkinin Commodus döneminden olduğu, yolların onarımının Vali C. Pomponius Bassus Terentianus denetiminde gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldığını belirtti.

Yazıtlar arasında Sidyma ve civarındaki çeşitli köylerde Hristiyanlık döneminden bir hastaneye ait vezinli bir yazıtın yer aldığını belirten Onur, şunları söyledi:

“Dostlar”

“Antik kente yakın Ge Mahallesi’ndeki mezarlıkta bulunan ve bölgede ilk kez rastlanılan hastane yazıtında, yabancılara ve kendisini hasta hissedenlere yönelik sözler yer alıyor. 5. ya da 6. yüzyıla ait olduğunu düşündüğümüz 1.500 yıllık yazıt, olasılıkla konukevi ya da bakımevinin varlığını gösteriyor.”

Yazıtta şöyle yazıyor: “Bu yapı, yabancılar için bir liman, hastalar içinse bir tedavi yeridir. Merhamet o hasta düşen kimselere.”

Bölgede daha önce bir hastaneye ait yazıtın bulunmadığını ifade eden Onur, söz konusu hastane ya da hasta bakım yerinin nerede olduğuna ve yazıtın da nereden getirildiğine dair bir bilginin olmadığını söyledi.

1.800 yıllık “Dostlar” yazılı mezat yazıtı

Ayrıca çalışmalarda altı yeni mezar yazıtı da bulunduğuna dikkat çeken Onur, en ilginç olanın ise “Dostlar” diye başlayan yazıt olduğunu söyledi.

Bunun 1.800 yıllık bir yazıt olduğunun düşünüldüğünü anlatan Onur,

“Yazıtın bir arkadaş grubuna ait olduğu bilgisine ulaşıldı. ‘Dostlar’ kelimesiyle başlayan yazıtta, ölen kişinin ve onun cenaze işlemlerini yapan arkadaşlarının isimleri yer alıyor” dedi.


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login