Muğla’da 8.000 Yıllık İncirliin Mağarası Ziyarete Açıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde Gökçeler Kanyonu içerisindeki 8.000 yıllık İncirliin Mağarası düzenlenerek ziyarete açıldı.

Muğla'da 8.000 Yıllık İncirliin Mağarası Ziyarete Açıldı

Muğla’daki 8.000 yıllık İncirliin Mağarası, içindeki jeolojik oluşumlar ve tarihi kalıntılara zarar vermeden düzenlendi ve ziyarete açıldı. Milas kaymakamlığının Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) aldığı destekle yürütülen proje kapsamında mağarada yürüyüş parkuru, ışıklandırma ve güvenlik çalışması yapıldı.

Genişliği 3-10, tavan yüksekliği ise 2-20 metreyi bulan, damlataş birikimi bakımından son derece zengin İncirliin Mağarası’nda, özellikle sarkıt, dikit ve sütunlar büyük kalınlık ve yükseklikleri ile de dikkati çekiyor. Mağarada ayrıca yarasalar yaşamaya devam ediyor.

Mağarada yapılan arkeolojik araştırmalarda insan yaşamının MÖ. 6.000’li yıllara tarihlendiği tespit edildi ve mağaranın 8.000 yıllık olduğu tahmin edilmekte. Mağara girişindeki toprak zeminde ve mağara içinde çok sayıda prehistorik ve antik dönem arasına tarihlenen seramik parçaları bulundu. İncirliin Mağarası, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27.02.2008 tarih ve 3807 Sayılı Kararı ile I.Derece Arkeolojik ve I.Derece Doğal Sit olarak tescillendi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login