Moğolistan’da Tonyukuk’un Mezarı Aranıyor

Türk ve Moğol arkeologlar, Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Nalayik bölgesinde Bilge Tonyukuk’un mezarını bulabilmek için kazı çalışmalarına başladı. Kazı çalışmasını, Dokuz Eylül Üniversitesi ile Moğolistan Bilimler Akademisi ortaklaşa yürütüyor.

CHA’nın haberine göre Dokuz Eylül Üniversitesi Kafkasya Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi bünyesinde yürütülen kazı çalışmalarında, II. Göktürk Kağanlığı dönemine damgasına vuran vezir Bilge Tonyukuk’un mezarının bulunması hedefleniyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kafkasya -Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Semih Güneri, Tonyukuk dönemi kalıntılarına ulaştıklarını belirtti ve  beklediği sonuca henüz ulaşmış olmasalar da bazı ipuçları elde ettiklerini söyledi. Güneri ayrıca bu araştırmanın uzun vadeli olduğunu da vurguladı.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü’nden öğretim üyeleri ise Tonyukuk anıtları alanında ve kurganlar üzerinde jeofizik ölçümler gerçekleştiriyor.

Kazılar “Tonyukuk A” olarak adlandırılan yazıtlı iki dikilitaşın yer aldığı iki ayrı alanda başlatıldı. Anıtların kuzeyinde yer alan kurganlık alanda (“Tonyukuk B”) üç ayrı kurgan üzerinde kazılar halen devam etmekte. “Tonyukuk C” diye adlandırılan güneyde bulunan bölgede kazı çalışmalarına yeni başlanmış durumda.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login