Mısır’daki ‘Sfenks Caddesinde’ Dev Koç Başı Heykelleri Bulundu

Luksor’daki Karnak Tapınağı’nın güneyinde, en az birinin tepesinde bir kobra bulunan üç dev koç başı heykeli keşfedildi.

Bu koç başı heykelleri, sfenks benzeri bir gövdeye sahip heykellerin parçalarıydı. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Karnak Tapınağı, kabaca 4.000 ila 2.000 yıl önce inşa edildi ve çoğu, Güneşle ilişkili bir tanrı olan Amun-Ra’ya ve eski Mısır’ın başkenti Thebes’e (şimdiki Luksor şehri) adanmıştı. Tapınak kompleksi 250 dönümün üzerinde bir alanı kaplıyor.

Şimdi ise Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, MÖ 305 ile MÖ 30 arasında Mısır’ı yöneten Büyük İskender’in generallerinden birinin soyundan gelen bir firavun hanedanı olan Ptolemaioslar tarafından inşa edilen bir geçidin güneyinde, üç dev koç başı heykeli bulunduğunu duyurdu.

(Firavunlar Tapınağı’nda Ritüelde Kullanılan Eserler Keşfedildi)

Antik çağda bu koç başları, biraz sfenks gibi görünen yaratıkların vücutlarına sahip üç büyük heykelin parçasıydı.

Mısırbilimciler tarafından keşfedilen dev koç kafalarından biri. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mustafa Waziri, heykellerin, güneye giden ve Karnak Tapınağı ile Luksor Tapınağı arasında 2,7 kilometre boyunca uzanan koç başlı heykellerden oluşan geniş bir caddede yer aldığını söylüyor.

Bu cadde genellikle “sfenkslerin caddesi” olarak adlandırılır ve yaklaşık 700 heykelden oluşuyor. Bağımsız bir bilim insanı olan Elizabeth Blyth, “Karnak: Bir Tapınağın Evrimi” adlı kitabında (Routledge, 2006), “Karnak ve Luksor tapınakları arasındaki rotada tahminen 700 sfenks vardı ve ihtişamı neredeyse hayal edilemez.” diyor.

Günümüze kalan sfenkslerin çoğu Nectanebo I (MÖ 380-362) dönemine tarihlenirken, sanat stilleri caddenin en azından 18. Hanedan (MÖ 1550-1295) kadar erken bir tarihte de var olduğunu gösteriyor.

Waziri yaptığı açıklamada, Mısırbilimcilerin koç başlarını koruma sürecinde olduklarını ve onları yaratıkların vücutlarını temsil eden heykellere geri yerleştireceklerini söylüyor.

Koç başlı heykellerden oluşan bir cadde, Karnak Tapınağı’nı Luksor Tapınağı’na bağlıyordu. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Arkeologlar, bir kobra heykelinin kalıntıları olan başka bir bulgu daha ortaya çıkardılar. Waziri, bu kobra heykelinin başlangıçta koç kafalarından birinin tepesinde olduğunu, bu yüzden koruma ekibinin onu tekrar yerine yerleştirmeyi planladığını söylüyor.

Heykellerin yaşı araştırılıyor, ancak bunlardan birinin tasarımı, Metropolitan Museum of Art’ın Mısır hükümdarları listesine göre MÖ 1390 ile MÖ 1352 arasında Mısır’ı yöneten III. Amenhotep’in saltanatına kadar uzanabileceğini gösteriyor.

Bölgedeki kazı, analiz ve konservasyon çalışmaları devam ediyor.


Live Science. 20 Ekim 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login