Mısır’da Greko-Romen Tapınağı Ortaya Çıkarıldı

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, arkeologların Mısır’ın Batı çölünde, bir Greko-Romen tapınağının kalıntılarını ortaya çıkardıklarını duyurdu.

Mısır’ın Batı Çölü’nde yeni keşfedilen bir Greko-Roma tapınağı. C: Egyptian Antiquities Ministry

Arkeolojik alanda ortaya çıkarılan eserler arasında bir erkek heykeli başı ve iki kireçtaşı aslan heykeli bulunuyor.

Akdeniz’in yaklaşık 321 kilometre güneyindeki Al-Salam mevkiinde yer alan harabeler, tapınağın ön kısmını, temel kısımlarını ve ana girişlerini içeriyor. Arkeologlar ayrıca, her iki tarafında da diğer odalara girişlerle çevrili bir ön avluya uzanan üç metrelik kalınlıkta bir dış duvar buldular.

Antik Mısır Eski Eserler Dairesi başkanı Ayman Ashmawi, arkeologların bu yıl içinde sürdürecekleri kazılarda, tapınağa ait daha fazla kalıntılar bulmayı beklediklerini söylüyor.

(Çığlık Atan Mumya, Firavunu Öldürmeye Çalışan Prens Olabilir)

Bölgedeki arkeolojik kazıların başkanı Abdül Aziz El-Demery, tapınağın duvarlarını oluşturan taş ve mimari unsurların Greko-Romen motiflerini yansıttığını söylüyor. Tapınağın üst lentoları ve köşe direkleri, o dönemle ilişkilendirilen desenlerle süslenmiş, sivri uçlu dar oymalar ile kabartma ovaller içeren bir kalıplama tasarımında.

Arkeologlar ayrıca çanak çömlek parçaları, sikkeler ve Antik Yunan esintili bir erkek heykele ait kafa buldular. Ayrıca bir tanesi başsız olan iki kireçtaşı aslan heykelini ortaya çıkardılar.

Bölgede yapılacak kazılar, daha önemli bilgiler sağlayabilir. C: Egyptian Antiquities Ministry

Heyecan verici buluş

Uzay arkeoloğu Sarah Parcak, “Mısır’da her zaman yeni bir antik tapınak bulunduğunu duymazsınız. Bu yüzden heyecan verici bir keşif. Bulgular, Siwa vahasının tarihine ışık tutacak.” diyor.

Batı Çölü’nde yer alan Siwa Vahası  oldukça uzak. Ancak burası çok meşhur çünkü Büyük İskender’in Mısır’ın kutsal kralı olduğunu söyleyen bir kahini burada ziyaret ettiği iddia ediliyor.

Parcak, “Şimdiye kadar yayınlanmış olan fotoğraflara dayanarak, tapınağın genel boyutunu ve kapsamını ve tam olarak ne zaman inşa edildiğini anlamak zor.” diyor.

(Mısır’daki 2300 Yıllık Mezarda “Mutlu Yıllar” Yazan Kolye Bulundu)

Bu keşif, bu dönemde Mısır’da meydana gelen Greko-Roma işgali ve faaliyetleri hakkında bazı ipuçları verebilir. Tapınaklar sadece dini yerler olarak değil, aynı zamanda rahiplerin yaşadığı ve halkın ziyaret ettiği ekonomik merkezlerdi.

“Bu kazı ekibinin rahiplerin yerleşimlerini veya evlerini ortaya çıkaracağı konusunda umutluyum.” diyen Parcak, bu tür bulguların antik günlük yaşama ve nüfusun büyüklüğüne dair bazı bilgiler verebileceğini söylüyor.

Greko – Romen dönemi

Antik Yunan kralı Büyük İskender, 332 yılında Mısır’ı fethetti ve burada Pers egemenliğine son verdi. Ölümünden sonra Mısır’ın kontrolü İskender’in generallerinden biri olan I. Ptolemy Soter’a düştü. Ptolemy daha sonra, gelecek 275 yıl boyunca hüküm sürecek olan bir krallar dizisine başladı. Daha sonra bölge, MÖ 30 yılından MS 395 yılına kadar Antik Romalıların kontrolündeydi.

Greko-Romen dönemi boyunca Antik Mısır dini ve mimarisi egemendi. Geleneksel Mısır tapınaklarını inşa eden insanlar ve onların Roma ardılları bunu sürdürdü.

Greko-Roma dönemine ait az sayıda kalıntı kalmasına rağmen, mimari mirası sürmekte. Makedon yöneticilerin, Edfu Tapınağı gibi inşa ettikleri anıtlar, Ptolemaic esintilerle eşleştirilen Mısır mimari geleneklerine sahipti.

 


National Geographic. 5 Nisan 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login