Mersin Arkeoloji Müzesi 18 Mayıs’ta Açılıyor

Mersin’de 2014 yılında yapımına başlanan arkeoloji müzesi, 2017 yılı 18 Mayıs Müzeler Günü’nde açılacak.

Mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Muğdat Cami önünde yapılan müzenin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yapacak. 7 bin 470 metre kare alan üzerine inşa edilen müzede, eserlerin sergilendiği salonların yanında geçici sergi salonları, müze-çocuk eğitim bölümü, kütüphane, hediyelik satış yerleri, kafeterya gibi sosyal alanlar da açılacak.

Müzede, Mersin ve çevresinde yer alan Yumuktepe, Soli-Pompeipolis, Ayaş Elaiussa-Sebaste kazılarında bulunan eserler modern sergileme metotlarıyla izlenebilecek. Ayrıca canlandırmalar ve eserlerin interaktif sunumlarıyla insanlar tarihte bir yolculuk yapabilecek.

Mersin’de, arkeoloji müzesinin yetersiz kalması nedeniyle yeni bir müze binası yapılması çalışmaları başlatılmıştı. Büyümeye elverişli olmayan ve ihtiyaca cevap vermeyen eski müze yerine, içerisinde kafeterya, fuaye, konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, mültivizyon gösteri mekanı, mağaza, kütüphane, atölyeler, laboratuvar ve idari birimlerin yer alacağı ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun yapılacak olan yeni müze ise yakında kapısını ziyaretçilere açıyor.

İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login