Maya Seçkinleri Çok Uzaktaki Teotihuacan’da Yaşıyordu

Maya seçkinlerinin, medeniyetlerinin merkezine 1.000 kilometreden fazla bir mesafede bulunan Mexico City’nin kuzeydoğusundaki Teotihuacán şehrinde yaşadıklarını gösteren kanıtlar ortaya çıktı.

C: INAH

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) yaptığı açıklamada, Maya tarzı bir duvar resimlerinin yanı sıra Maya seramiklerinin ve binlerce kurban edilmiş insanın kemik parçalarının, Güneş ve Ay’ın Piramitleri arasında konumlandırılmış Sütunlar Plazası’nda bulunduğunu belirtti.

(Orta Amerika’daki Antik Teotihuacan Şehri Modern Yollarla İnşa Edilmiş)

Söz konusu keşifler, 1.300 kilometre mesafe ile coğrafi olarak ayrılmış olan Maya ve Teotihuacán uygarlıkları arasında bir ilişkinin varlığını doğruluyor.

C: INAH

Bölgedeki araştırma projesi, dört yıl önce Saburo Sugiyama, Verónica Ortega Cabrera, Nawa Sugiyama ve William Fash gözetiminde başladı.

“Tikal gibi İspanyol öncesi metropollerde bulunan epigrafik metinler, her iki kültürün de dördüncü yüzyılda sürdürdüğü temaslara işaret ediyor.”

“Bununla birlikte, bugüne kadar, Meksika yaylalarının (Teotihuacán) büyük metropolünde, buna dair çok az kanıt bulunabildi. Yeni keşifler ise, Maya elitlerinin Tanrılar Şehrinde yaşadığını gösteriyor.”

C: INAH

“Bir tünelin yanı sıra su kuyularında yapılan arkeolojik kazılarda, Sütunlar Plazası yapılarının idari ve törensel etkinlikler için kullanıldığı ortaya konuldu. Ayrıca muhtemelen Mezoamerika’daki klasik dönem boyunca her iki kültürün de bölgeye egemen olduğu MS 350 yılına kadar, sadece Teotihuacán seçkinleri için değil, aynı zamanda Maya seçkinleri için de bir konut olarak kullanıldığı tespit edildi.”

(Mezoamerika’da Vahşi Hayvanların Ticareti Yapılıyordu)

Geçtiğimiz 38 yıl boyunca Teotihuacán’da saha çalışması yürüten Arizona Eyalet Üniversitesi’nde akademisyen olan Saburo Sugiyama, keşfedilen duvar resimlerinin, arkeologların bu sonuçlara ulaşmasını sağlayan yapıtın önemli bir parçası olduğunu söylüyor.

C: INAH

“Sütunlar Plazası’ndaki duvar resimleri, Teotihuacán’daki Maya elitlerinin varlığını teyit etmemizi sağlıyor ve onların buradaki varlığının ritüel amaçlar için değil, kalıcı olduğunu gösteriyor.”

“Bu duvar resimlerini yapan sanatçılar ve yüksek rütbeli Maya seçkinleri, muhtemelen bu alanın kuzeyindeki bir yapıda yaşıyordu.”

“Parçalar halinde günümüze kadar kalabilen duvar resmi, Maya glifleri ve küçük insan figürleri gibi ayırt edici stili ile birlikte, Maya kültürünün ikonografisini çok iyi bilen bir sanatçı ya da sanatçılar tarafından yapılmış bir iş olduğuna dair hiç şüphe bırakmıyor.”


Mexico News Daily. 26 Eylül 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login