Magnesia’da Bir Mekanda Altı Heykel Bir Arada Bulundu

Aydın’ın Germencik ilçesinde yer alan Magnesia Antik Kenti’nde sürdürülen kazılarda, altı heykel bir arada ortaya çıkarıldı.

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karabük Üniversitesi adına ve Batısöke AŞ’nin lojistik desteğiyle Aydın, Germencik, Tekin Mahallesi sınırları içindeki antik Magnesia kentinde Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığındaki 2018 yılı çalışmaları sürüyor.

20 kişilik bir ekiple başlatılan çalışmalar kapsamında Artemision, Güney Stoa’da yürütülen kazılarda altı heykel bir arada ortaya çıkarıldı. Bu heykellerden beşi kadın, biri ise erkek heykeli. Kadınlardan ikisi başları ile birlikte tam olarak, diğer ikisi ise başları hariç tam olarak korunmuş olarak günümüze ulaşmış. Bu dört heykel özgün kaidelerinin üstünde ayakta duruyor.

Beşinci kadın heykeli ise sadece bele kadar olan alt bölümü ayakları da olmaksızın ortaya çıkarılırken, altıncı heykel mekânın kuzey doğu köşesine yakın bir konumda, çıplak olarak başı ve ayakları olmaksızın sırt üstü yatar vaziyette bulunmuş olan bir erkek heykeli. Heykellerle birlikte elli kadar fragman ortaya çıkarılmış olup mekândaki kazılar tamamlandı.

Böylece Magnesia’da bulunmuş İstanbul, İzmir, Aydın Arkeoloji müzelerinde sergilenen ve depolarında korunan heykellerin sayısı elliye ulaşmış oldu. Bu buluntuların, Aydın Valiliği GEKA ‘Magnesia Çevre Düzenlemesi’ projesine de
olumlu katkılar sağlaması bekleniyor.

(Aydın’da Magnesia Antik Kenti Yine Sulara Gömüldü)

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login