Magnesia Antik Kenti’nde Jeotermal Santral İçin Kuyu Kazıldı

Aydın’da Magnesia Antik Kenti içerisindeki kral mezarlarının olduğu höyükte jeotermal santral için kuyu kazıldı. Höyük dibinde gerçekleştirilen kuyu kazma çalışmaları arkeolojik kalıntılara zarar verebilir.

Magnesia Antik Kenti'nde Jeotermal Santral İçin Kuyu Kazıldı

Aydın’ın Germencik ilçesi Tekin köyü sınırları içinde Ortaklar-Söke karayolu üzerinde Gümüşçayı yanında yer alan 1. derece arkeolojik sit alanı Magnesia Antik Kenti, jeotermal santralinin tehditi altında. Birkaç aydır Magnesia Antik Kenti alanı içerisinde yer alan ve arkeologlarca kral mezarları olduğu iddia edilen höyük dibinde jeotermal santral kurulumu amaçlı kuyu kazma çalışmaları devam etmekte. Bu çalışmalar sırasında zeytin ağaçlarının kesildiği, toprak hafriyatı ve beton dökme işleminin yapıldığı gözlenmekte. Geçtiğimiz hafta yıllardır alınmayan önlemler yüzünden Magnesia Antik Kenti’ni yine su basmıştı.

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Aydın, “Jeotermal kuyularının telafisi mümkün olmayan arkeolojik tahribata sebebiyet vereceği kesindir” dedi.

Magnesia Antik Kenti'nde Jeotermal Santral İçin Kuyu Kazıldı

Dr. Metin Aydın yaptığı açıklamada,

“Köy halkının aynı bölgede höyükten daha uzak mesafede yer alan tarım arazileri şu anda birinci derece sit alanı gerekçesi nedeni ile her türlü tarımsal işleme yasaklıdır fakat höyük dibinde yer alan jeotermal santral amaçlı kuyu kazma çalışmalarının devam etmektedir. Tüm olayların yaşanmasının sebebi 2007 yılında çıkarılan jeotermal yasasıdır. 2007 yılı sonrası ÇED yasasında yapılan değişiklikler ile jeotermal santraller ‘birinci derece gayri sıhhi müesseseler’ içinde yer alırken yani ÇED alınması gerekli iken; ÇED alınması gerekli olmayan ‘ikinci derece gayri sıhhi müesseseler’ içine sokuldu. Bu düzenlemeler sonrası bugün tuğla fabrikası veya balık çiftliği için ÇED zorunlu iken çevreye yaptığı zararlar çok daha fazla olan jeotermal santraller için ÇED istenmez hale geldi.” dedi.

Yetkilileri göreve çağıran Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Birinci sınıf tarım arazileri, incir ve zeytin bahçeleri, yerleşim yerlerinin yanına ve içine jeotermal santraller, kuyular yapılır halde iken Magnezia örneğinde olduğu gibi çevrede yapılan talanda sıranın tarihi yerleşim yerlerine, kültürel miraslarımıza gelmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığını yaşamaktayız.  Aydın Tabip Odası olarak Magnezia arkeolojik sit alanında faaliyette bulunan jeotermal santral amaçlı kuyu kazma faaliyetlerinin geri dönüşümsüz kültürel hasara zarar vermeden derhal durdurulmasını, hali hazırda yürürlükte olan kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa uyulmasını, bu kanunu uygulamak ve denetlemek makamında olan tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login