Latmos’ta Bir Köpekgilin 1000 Yıllık İzi Bulundu

Antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nda bulunan 1.000 yıllık bir seramik parçasının üzerinde bir köpekgilin pati izi ortaya çıktı.

Latmos’ta 1.000 yıllık bir seramik parçasının üzerindeki köpek ayak izi.

Antik adı Latmos olan Aydın ve Muğla arasındaki Beşparmak Dağları’nda üzerinde hayvan izi bulunan yaklaşık bin yıllık seramik parçası bulundu.

Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından ilk defa 1994 yılında, Latmos Dağı’nda tespit edilen kaya resimleri günümüze kadar ulaşırken, o dönemde yaşayan hayvanların izleri de ortaya çıkmaya başladı.

(Bilinmeyen Yönleriyle Latmos)

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Latmos’tan sadece insanların değil, o dönemde yaşamış hayvanların da izlerinin günümüze kadar ulaşabildiğini söyledi.

Latmos’ta daha önceden tespit edilmiş kaya resimleri.

Sürücü, “Latmos Dağları, kültür varlıkları açısından Bizans Dönemi’nde Anadolu’nun en zengin ve en önemli yerlerinden biri olmuştur. MS 7. yüzyıldan itibaren Latmos Dağları’nda yapılarını inşa etmeye başlayan bu insanlar, engebeli ve sarp arazi koşullarına rağmen, günümüze kadar ulaşan eserlerini yapmışlar.”

(Latmos’ta Yeni Kaya Resimleri Bulundu)

“Seramiğin yoğun olarak kullanıldığı bu dönemden sadece insanların bizlere bıraktığı bu yapılar değil, o dönemde yaşayan bir hayvanın bıraktığı iz de bize kadar ulaştı. Muhtemelen bir Bizanslı seramik ustasının hazırladığı seramiklerin kurutulması için koyduğu alana köpekgillerden bir hayvan girmiş. Henüz yaş olan seramiklerin üzerine basan hayvan, bin yıl öncesinde seramiğin üzerine izlerini bırakmış. Üzerinde köpekgillere ait bu seramik parçasını sergilenmesi için Aydın Arkeoloji Müzesi’ne teslim edeceğiz.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login