Kültepe’de 4.300 Yıllık 10 Adet İdol Ortaya Çıktı

Kayseri’de yer alan Kültepe-Kaniş arkeolojik kazılarında 4.300 yıllık 10 adet alabaster (gypsum) idol keşfedildi.

Anadolu insanının ilk kez okumayı, yazmayı öğrendiği ve tarih devirlere girdiği Kültepe’de, İlk Tunç Çağ’a tarihlenen, yaklaşık 4.300 yıllık idoller ortaya çıkartıldı.

Alabaster’den (su mermeri) yapılmış bu tip idollerin kökeni Kültepe olduğu için Kültepe Tipi İdol olarak adlandırılıyorlar. Tek başlı idollerin tanrı ya da tanrıçayı, çift başlı idollerin ise tanrı çiftini temsil ettikleri düşünülüyor.

(Kültepe’nin 4000 Yıllık Tabletleri Kadınların Ticarette Aktif Olduğunu Gösteriyor)

Kayseri’de sürdürülen arkeolojik kazılarda yeni keşfedilen 10 adet idolün yaklaşık 4.300 yıl öncesine tarihlendiği düşünülüyor. Yapılan keşfi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanlığı duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kültepe-Kaniş kazılarımızda Eski Tunç Çağı’na tarihlenen Kültepe’ye özgü 4300 yıllık 10 yeni alabaster (gypsum) idol gün yüzüne çıkartıldı.”

Kültepe Höyüğü

Kaniş Krallığı’nın başkenti ve Anadolu’daki Assur Ticaret Kolonilerinin merkezi olan Kültepe, Kayseri’nin 20 km kuzeydoğusun yer alıyor. Kültepe Arkeolojik Alanı, 21 metre yüksekliğinde bir höyük ve onun etrafını çevreleyen karum adlı aşağı şehirden oluşuyor. Tarihi ve doğal anayolların birleştiği bir noktada yer alması nedeniyle Kültepe, ticarette önemli bir yer edinmişti.

Kültepe-Kaniş’te 1948 yılından itibaren sürdürülen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 23.500 çivi yazılı tablet Anadolu’nun ilk yazılı belgeleri olma özelliğini taşıyor.

Kültepe-Kaniş tabletleri, diğer eski merkezlerde bulunan devlet arşivlerin aksine, tüm eski Önasya’nın en büyük ve kapsamlı özel şahıs arşivleri niteliğinde. Söz konusu eserler Anadolu ile Asur arasında sürdürülen ticaret hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra, borç alıp-verme, faiz, evlenme-boşanma, veraset, esir ticareti, mahkeme kararları ve yerli beylerle yapılan yazışmalar hakkında da bilgiler veriyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login