Keops Piramidi’nin Termal Taramasında Şaşırtıcı bir Anormallik Bulundu

Mısır Eski Eserler Bakanı, yapılan ısıl (termal) tarama (termografi) testleri sonucu, Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi’nin doğu kenarında şaşırtıcı anormallikler tespit edildiğini söyledi.

Sonuçlar iki haftadır devam eden ve Mısır’ın ana piramitlerinin sıcaklık taramasını yapmak üzere başlatılan projenin ilk ayağının sona ermesiyle halka açıklandı. Scan Pyramids ismindeki proje piramitlerde bilinmeyen gizli odalar, yapılar ya da boşluklar olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyor. Proje Mısır Eski Eserler Bakanlığı’nın izniyle, Kahire Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi ve Paris merkezli Heritage, Innovation, Preservation organizasyonunun işbirliğiyle yapılıyor.

Projede 4,500 yıldan daha eski olan piramitlerin içine bakmak için kızılötesi ısıl tarama (termografi), muon radyografisi ve 3 boyutlu canlandırma teknikleri kullanılıyor. Taramalar Gize’deki Keops (ya da Khufu) Piramidi ve Kefren (Kafre) Piramidi ile Dahşur’daki Kızıl Piramit ve Eğik Piramit’te yapıldı.

 

(Görsel: PHILIPPE BOURSEILLER/HIP.INSTITUTE/FACULTY OF ENGINEERING CAIRO/MINISTRY OF ANTIQUITIES)

Bütün piramitlerde birtakım termal anormallikler görülmesine rağmen, en büyük anormallik Büyük Piramit olarak da bilinen Keops Piramidi’nde keşfedildi.

Eski Eserler Bakanı el-Damaty “Taramalar Keops Piramidi’nin doğu kenarında, zemin seviyesinde özellikle etkileyici bir anormallik gösterdi” dedi.

Isıl taramalar gündoğumunda, güneş yapıları dışarıdan ısıtırken, ve sonra da günbatımında piramitler soğumaya başlarken yapıldı. Piramitlerin ısınma ve soğuma evrelerinin hızı hesaplandı.

Araştırmacıların açıklamasına göre, eğer bir yapı aynı malzemeden taşlarla inşa edilmişse, ısı yayma kuvvetleri de eşit oluyor, ve önemli bir ısı farklı saptanmıyor.

Fakat yapıda farklılıklar varsa, örneğin inşasında farklı malzemeler kullanılmışsa ya da boşluklar varsa ısı farklılıkları saptanıyor. Bunun nedeni de farklı ısı yayma kuvvetlerine sahip malzemelerin, ısınma ve soğuma hızlarının da farklı olması. Eğer taranan bir bölge çevresine göre daha hızlı ısınıyor ya da soğuyorsa bu farklılıklar hemen saptanıyor.

Keops Piramidi’nde de şaşırtıcı ısı farklılıkları görüldü. Normalde farklı kaliteye sahip iki kireçtaşı blok arasındaki sıcaklık farkı 0.1 ila 0.5 derece arasında değişirken, Keops Piramidi’nin zemin seviyesinde hemen yanındaki blokla arasında 6 derece sıcaklık farkı olan bir blok dizisi keşfedildi.

Heritage, Innovation, Preservation organizasyonunun kurucusu Tayoubi “Bu anormallik çok etkileyici ve aşikar. Birkaç teorimiz olmasında rağmen şu anda herhangi bir sonuca ulaşmadık” diyor.

Termal ölçümlerdeki farklılıklar, yapının içindeki boşluklar, iç hava akımları ya da belirli ısı kapasitelerine sahip farklı malzemelerle açıklanabilir.

Discovery News, The Guardian

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login