Karkamış Antik Kenti’nde 3700 Yıllık Gülücük Emojisi Bulundu

Gaziantep’te, Suriye sınırında yer alan Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında, üzerinde gülücük emojisi bulunan 3700 yıllık şerbet testisi bulundu.

Üzerinde gülücük emojisi bulunan 3700 yıllık kap.

Suriye sınırındaki, geçmişi Kalkolitik çağa kadar uzanan Karkamış’ta arkeologlar tarafından bulunan 3700 yıllık testinin üzerinde, gülücük emojisi tespit edildi.

Milattan önce 2. binyılda Anadolu’da ve Mezopotamya’da hüküm süren Hititlerin önemli kentlerinden biri olan Karkamış Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazılar 7 yıldır aralıksız sürüyor. Hitit İmparatorluğu’nun bir eyalet krallığı başkenti işlevini yerine getirmiş olan Karkamış Antik Kenti’nin günümüzde bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı Suriye’de yer alıyor.

Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde yer alan Karkamış Antik Kenti’nde yürütülen kazılara başkanlık eden İtalya’nın Bolonya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nikolo Marchetti,

“Bu yılki kazıları aşağı saray alanı ve höyükte sürdürdük. Kazılara başladığımız 2011 yılından beri çok rahat bir ortamda çalıştık. Kazılara hiç ara vermedik. Bölgenin sorunlu olduğu dönem de dahil. Biz bu bölgenin her zaman turistik ziyarete uygun olduğunu düşündük. Biz sınırın sıfır noktasında çalışmamıza rağmen bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadık. Antik kentin 65 hektarı Türkiye tarafında 35 hektarı Suriye tarafında. Biz orayı tabii ki kazamadık. Oranın da korunması gerekiyor.”

Karkamış Antik Kenti kazılarında ortaya çıkarılan bezemeli kaplardan biri.

Karkamış’ta bu yıla kadar genellikle Demir Çağı, Geç Hitit dönemine ait kalıntılar bulduklarını, ancak bu yıl Hitit İmparatorluğu’na ait tabakalara ulaştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Marchetti, Karkamış krallığına ait önemli bilgilerin gün ışığına çıktığını belirtti.

3700 yıllık gülücük

Nikolo Marchetti, kentin nekropol alanında o dönemde tabut olarak kullanılan küpler, insanların küllerinin konulduğu topraktan kaplar, vazolar, süs eşyaları bulduklarını belirtti ve şöyle devam etti;

“Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, milattan önce 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek için kullanılmış. Muhtemelen dünyanın en eski gülümsemesi. Bunu yapan usta ne amaçla bu emojiyi çizmiş bilemiyoruz ancak biz gülücük olarak nitelendiriyoruz” dedi.

Üzerinde gülücük emojisi bulunan 3700 yıllık kap.

Birçok parçaya ayrılmış şekilde bulunan ‘gülücüklü testi’, diğer buluntularla birlikte Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.

Karkamış Antik Kenti

Günümüzde büyük bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı ise Suriye’de bulunan Karkamış Antik Kenti, Anadolu’da ve Mezopotamya’da hüküm süren Hititlerin önemli kentlerinden biri sayılıyor.

Geçmişi Erken Bakır Çağına kadar uzanan antik kent, Hitit ve Assur İmparatorluğu dönemlerinde önemini korudu. Karkamış, Roma döneminden sonra ancak önemini yitirdi. Antik kent, MÖ. 14. yüzyılda dini reformlarla meşgul olan Akhenaton firavunluğundaki Mısır’ın elinden çıkarak I. Şuppiluliuma tarafından Hitit topraklarına katıldı. I. Şuppiluliuma bölgedeki diğer Hitit kentlerini Karkamış’a bağlayarak Hititlere bağlı bir krallık kurdu ve kral olarak oğlu Piyassili’yi görevlendirdi.

Göbekli Tepe’de Kafatası Kültüne Dair Yeni Kanıtlar Bulundu

Adıyaman’daki Tarlada Bulunan 1500 Yıllık Mozaikteki Yazıt Okundu

İzmir Agorası’nda Kentlerin Rekabetini Gösteren Duvar Yazıları Bulundu


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply