Suriye Sınırındaki Karkamış Antik Kenti’ne Güvenlik Duvarı Örülecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye meclisinde, Karkamış Antik Kenti kazı ve restorasyon çalışmaları tanıtımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  Karkamış Kazı Başkanı Doç. Dr. Nicolo Marchetti ve Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Hasan Peker’in katıldığı tanıtımda, Suriye sınırında bulunan antik kente güvenlik duvarı yapılacağı duyuruldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karkamış Antik Kentindeki kazı çalışmalarının güvenli yapılabilmesi ve eserlerin korunması için alanın Suriye sınırına prefabrik betonlarla duvar örüleceğini söyledi.

IŞİD ise Karkamış karşısında bulunan Cerablus’ta askerin gözü önünde mayın döşedi ve hendekler kazdı. Karkamış Belediye Başkanlığı binası ve Karkamış Sınır Kapısı’nın yanındaki 20 metre uzaklıktaki Suriye tarafına kamyonetle gelen silahlı IŞİD militanları yer tespiti yaptıktan sonra bölgeye mayın döşedi.

Geçmişi Erken Bakır Çağına kadar uzanan, Hitit ve Assur İmparatorluğu dönemlerinde önemini koruyan ve Roma döneminden sonra ancak önemini yitiren antik kentin tanıtımında fahri hemşehrilik belgesi verilen Doç Dr. Marchetti, yaptığı konuşmada şunları söyledi,

“Karkamış Kralı Katuwa’nın sarayından harikulade heykeller bulunmuştur. M.Ö. 900’e ait ceylan taşıyanların tasvir edildiği 5 büyük kireçtaşı ve bazalt ortostat bunların arasındadır. Asurlu II. Sargon’un sarayının M.Ö. 710’a ait siyah ve beyaz karelerden oluşan mozaik taban keşfedilmiştir. Bu dünyanın en eski taban mozaiklerinden biridir. 1911-1914 yılları arasında Karkamış’ta çalışan ‘Arabistanlı Lawrence’ın kazı evinde yapılan çalışmalarda 100’ün üzerinde Demir Çağı heykel ve Anadolu Hiyeroglifli yazıt parçası ele geçmiştir. Kazı alanı çok geniş. Çok büyük saraylar ve tapınaklar var.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login