Karayip Adasında 800 Yıllık Kaya Resimleri Bulundu

Yeni araştırmalar, Kolomb öncesi Karayipler’deki kaya resimlerinin tarihlerini, nasıl yapıldıklarını ve boya yapımı gibi önemli bulguları ortaya koyuyor.

Avrupalılar gelmeden yüzlerce yıl önce Mona adasındaki mağarada yapılan kaya resimlerinden biri. F: Project El Corazon del Caribe

Yapılan yeni araştırmalar, Karayipler’de Kolomb öncesi yerliler tarafından yapılmış kaya resimlerinin en yoğunlaştığı alana dair önemli bilgiler sağlıyor.

Porto Riko’daki Mona Adası’nda, geçmiş insan faaliyetleri üzerine disiplinler arası bir çalışmanın parçası olarak yaklaşık 70 mağara sisteminin incelenmesi ve araştırılması, Mona mağaralarının, Karayipler’de korunmuş yerli ikonografinin en büyük çeşitliliğini içerdiğini ortaya koydu. Mağara girişlerinden oldukça uzak karanlık bölmelerde binlerce motif kaydedildi.Archaeological Science dergisinde yayımlanan makale, “Kolomb öncesi sanatçılar: Karayip mağara sanatı malzemelerinin ve uygulamalarının çok yöntemli bir karakterizasyonu” başlığını taşıyor. Birçok akademisyenin yer aldığı çalışma, günümüzde nsanların yaşamadığı ve Karayipler’deki uzak Mona Adası’nda yürütülen üç yıllık bir araştırmanın sonucu.

Yapılan araştırma, bölgedeki kaya resimlerinin tarihlenmesinin yanı sıra; resimlerin lokasyonu, tekniği ve boya tarifleri üzerine yapılan sanatsal seçimlerle ilgili fikirler sunuyor. (İspanyol İşgalcilerin İlk Tasvirleri Meksika Mağaralarında Bulundu)

Resimler uyuşturucu etkisinde yapılmış olabilir

Araştırmanın eş yazarlarından Dr Alice Samson, “Ekibin bilimsel analizleri, Karayipler’deki kaya resimlerinin ilk tarihlerini sağladı. Bu tarihler, söz konusu resimlerin Kolomb öncesinde yaşayan ve mağaranın derinliklerini keşfeden sanatçılar tarafından yapıldığını gösteriyor.” diyor.

“Koruma anlayışına odaklı yaklaşımımız, dünya çapındaki savunmasız kaya sanatlarına dair yapılan çalışmalar ile alakalı birçok yöntemi kullanarak, keşiften elde edebileceğimiz her bilgileri artırdı.”

Adadaki 70 mağara sisteminin içinde çok çeşitli resimler yer alıyor. F: Project El Corazon del Caribe

British Museum’dan Dr Jago Cooper, “Avrupalılar gelmeden önce Karayipler’de yaşayan milyonlarca yerli halk için mağaralar, manevi bir alana giriş sağlayan portallar olarak görülüyordu. Bu nedenle, sanatçıların yaptıklarına dair bu yeni bulgular, inanç sistemlerinin özünü ve kültürel kimliklerinin yapı taşlarını gösteriyor.” diyor.

Cooper, Mail Online’a yaptığı açıklamada, ada sakinlerinin Cojobana ağaçlarından elde ettikleri saykodelik bir bitki olan Cohoba’yı yemiş ve çizimleri bunun etkisinde yapmış olabileceklerini söyledi. (Kolomb Öncesi Amerika’da Kafatası ve Yüz Çeşitliliği Sanılandan Çok Daha Fazla)

“Halüsinojenik bir madde olan Cohoba almışlardı ve bunun çok güçlü bir etkisi vardı.”

Mağara resimleri, günümüzde Porto Riko’da yer alıyor. F: Project El Corazon del Caribe

Taino kültürüne ait

Radyokarbon ve uranyum-toryum tarihleri, resimlerin nispeten yakın bir zamanda, 13. ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığını ve Mona mağaralarının her iki yanındaki daha geniş Son Seramik çağ Taino kültürüyle uyumlu olduğunu gösteriyor.

Bu zamanlarda, Karayipler’de bir milyondan fazla Taino yaşıyordu ve beş mini devlet halinde örgütlenmişlerdi. İspanyol işgalinin vahşetini takiben, savaş, sürgün, köleleştirme ve hastalıklar, Taino nüfusunu %80-90 azalttı. ( Brezilya’da Temas Kurulmamış Amazon Kabilesi Bireyleri Öldürüldü)

Resimler, mağaraların en dip ve karanlık bölgelerinde çizilmiş. F: Project El Corazon del Caribe

Karmaşık kaya sanatı

Ekip mağaraların içinde, insan, hayvan ve kıvrımlı tasarımlardan oluşan birden fazla kaya sanatı alanını ortaya çıkardı. Bazıları boyayla veya çizilerek yapılmış, diğerleri ise güney Avrupa’daki Paleolitik kaya sanatına daha benzer bir şekilde yumuşak duvarlara parmaklarla çizilmiş.

Sanatçılardan bazıları tasarımlarını, bitki sakızları kullanarak, sonra da aşı boyası, fosforit (mineralize yarasa dışkısı) ve odun kömürü gibi mağara zemindeki pigmentlerle karıştırarak karmaşık boyalar hazırlamış. (1200 Yıl Önce Kuzey Amerika’da Liderlik Anne Soyundan Geçiyordu)

Bununla birlikte resimlerin çoğu, yumuşak ve beyaz bir kalsiyum karbonat dolgusuna, parmaklarla veya parmak boyutundaki aletlerle basitçe yapılmış gibi görünüyor.

Resimlerin, uyuşturucu etkisinde yapılmış olabileceği belirtiliyor. F: Project El Corazon del Caribe

Resimlere ulaşmak güç

“Porto Rikolu olarak Mona Adası’nı ziyaret eden ve burada yaşayan bu insanlar benim atalarım” diyen ekipteki öğrenci grubundan doktorasını yapan Victor Serrano, “Corazon del Caribe Arkeoloji Projesi’nin bir parçası olarak bu mağaralarda çalışmak zor ama eğlenceli bir iş.” diyor.

“Kolomb öncesi kaya resimlerinin çoğu mağaraların derinlerinde, çok dar alanlarda, yapılmış. Bazılarına erişmek oldukça zor, hatta onlara ulaşmak için emeklemeniz gerekiyor. Zorlu bir görev ve nem çok yüksek, ancak son derece tatmin edici.”


Science Daily. The Sun. Metro. 29 Ekim 2017.

Makale: Alice V.M. Samson, Lucy J. Wrapson, Caroline R. Cartwright, Diana Sahy, Rebecca J. Stacey, Jago Cooper. 2017. Artists before Columbus: A multi-method characterization of the materials and practices of Caribbean cave art. Journal of Archaeological Science.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login