Eski Karayiplilerin Yamyamlık Yaptığına Dair İddialar Çürütülüyor

Bir grup akademisyen, eski Karayip yerlilerinin yamyamlık yaptığını savunan asılsız ve zararlı bir iddiayı barındıran makaleyi çürütüyor.

Karayipler’deki tarihi kalıntılarda Giovas. C: Laura Termes.

Christopher Columbus’un hikayesi ve yerli halkların sömürgeleştirilmesi, genellikle çelişkili veya yanlış iddialarla anlatılan insanlık tarihinin bir parçası. Araştırmacılara göre Scientific Reports’ta daha önce yayınlanan bir makale bu yalanlara bir örnek.

Yerli yamyamların milattan sonra 800 civarında Karayipler’e göç ettiği sonucuna varan 2020 tarihli bir makale, arkeologlar, antropologlar ve tarihçiler tarafından endişeyle karşılandı.

Makalenin sorunlu doğası sebebiyle, akademisyenler grubu resmi bir yanıt vermeye karar verdiler ve makaleleri, aynı çevrimiçi, hakemli dergide yayınlandı.

(Karayipler’in İlk Sakinleri Farklı Kökenlere Sahipti)

Giovas ve, Florida Eyalet Üniversitesi’nden Tom Leppard ve Oregon Üniversitesi ve Doğa ve Kültürel Tarih Müzesi’nde profesör ve araştırma direktör yardımcısı Scott Fitzpatrick de dahil olmak üzere 9 meslektaşı, makalenin bulgularına meydan okumak için güçlerini birleştirdi.

Fitzpatrick, “Yerli gruplar için samimiyetsiz ve incitici olan yamyam anlatının yeniden canlandırılması konusunda endişeli olduklarını” belirtti.

“Yamyam anlatı”, bilim insanlarının çürütmek için aktif olarak çalışmak zorunda kaldıkları, teorinin hiçbir değeri olmadığı için onu durdurmak zorunda kaldıkları bir anlatıdır. Giovas, “Bu tehlikeli anlatı başlangıçta İspanyol sömürgecilerin yerli adalıları köleleştirmeye ve topraklarını ele geçirmeye çalışırken yarattıkları ahlaki bir meşrulaştırma aracı.” diyor. Orijinal makale, bir grup bilim insanının hatalı yöntemler, veriler ve hatalı sonuçlar olarak gördüğü bu hararetli tartışmayı ön plana çıkarıyor.

Giovas, “Eski Karayiplilerin yamyam olduğu fikri, popüler hayal gücünde hala varlığını sürdürüyor, ancak bunu tespit etmek için gerçekten iyi arkeolojik tekniklere sahip olmamıza rağmen, yamyamlık uyguladıklarını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yok.” diyor.

Akademik dünyada titiz bir şekilde uzlaşmak nadir olmasa da, akademisyenler nadiren akademik çalışmayı çürütmek için bir yanıt yayınlama fırsatını kullanırlar. Bu durumda, araştırmacılar yanlış bilginin sonuçlarının görmezden gelinemeyecek kadar ciddi olduğunu hissettiler.

Son olarak Giovas, “Geçmişi nasıl yeniden inşa ettiğimiz günümüz gerçek dünyasını da etkiliyor. Bugün politika ve karar alma süreçlerinde bilgilendirme için tarihe bakıyoruz, bu sebeple tarih anlayışımız ideal olarak iyi bilim ve çok sayıda kanıt tarafından desteklenmeli.” diyor.


Simon Fraser University. 20 Ağustos 2021.

Makale: Ross, A. H., Keegan, W. F., Pateman, M. P., & Young, C. B. (2021). Reply to: Craniofacial morphology does not support a pre-contact Carib “invasion” of the northern Caribbean. Scientific reports, 11(1), 1-5.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login