Porto Riko’daki Aslan Resmini, Köleleştirilmiş Biri Çizmiş Olabilir

Porto Riko’daki mağarada bulunan 500 yıllık aslan çizimi, köleleştirilmiş bir Afrikalı tarafından yapılmış olabilir.

Angel Acosta-Colon, alışılmadık bir buluş olan aslana benzeyen bir hayvan da dahil olmak üzere çok sayıda piktografın önünde poz veriyor. Bunun İspanyol kolonizasyonu sırasında adaya getirilen köleler tarafından çizilen ilk mağara sanatı olabileceğini tahmin ediyor. C: A. Acosta-Colon.

Mağara sanatı, Porto Riko’nun karstik mağaralarının kaya duvarlarını süslüyor. Önceki çalışmalar bu sanatın tarihlerini mağaralardaki arkeolojik nesnelerin yaşlarına dayandırıyordu; ancak bu tarihler göreceli ve sanatın üretim zamanını tam olarak yansıtmayabilir.

Şimdi ise yeni bir çalışmaya göre araştırmacılar, çizimlerdeki pigmentin tarihlemesini yaparak bu kaya sanatının yaşını revize ettiler. 

Porto Riko mağaralarında üç tür sanat var: petroglifler (kayaya oyulmuş), pyroglifler (yanmış nesne kalıntılarıyla çizilmiş) ve piktograflar veya mağara çizimleri. Porto Riko Üniversitesi’nde jeofizikçi Angel Acosta-Colon, bu piktograf çizimlerin radyokarbon tarihleme için mükemmel olan organik siyah malzemeden yapıldığını söylüyor.

(İlgili: Mezarlar, Porto Riko’nun En Eski Kültürünü Aydınlatıyor)

Acosta-Colon ve arkeolog Reniel Rodríguez, Porto Riko takımadalarının büyük adası La Isla Grande’de 11 farklı mağarayı ziyaret etti. Bu mağaralardan resim sanatına ait 61 pigment örneği aldılar. 

Araştırmacılar örnek alınacak sanat eserlerini seçerken bilinçli davrandılar; yaygın olarak görülen ve ayırt edici olmayan sanat eserlerini seçtiler. Acosta-Colon, “Piktograflar sonsuz bir kaynak değil; sınırlılar. Yani eğer birine dokunursak, ona sonsuza kadar dokunmuş oluruz ve gelecek nesillere, gördüklerimizi görme zevkine izin vermemiş oluruz.” diyor.

Mağara sanatı bazen iki farklı üretim zamanını içerebilir. Bu görüntüdeki koyu renkli kertenkele, altına çizilen güneşten daha genç bir çizim. C: A. Acosta-Colon.

Araştırmacılar ayrıca, örnekleme sanatın küçük bir bölümünü yok ettiğinden, ne kadar malzeme aldıkları konusunda da çok dikkatliydi. Acosta-Colon, analizler için mağara duvarlarındaki siyah izlerden 1 ila 2 mg kadar numune aldıklarını söylüyor.

Sanat eserinin karbon-14 yaşlarını elde etmek için mikro örnekleri Georgia Üniversitesi Uygulamalı İzotop Çalışmaları Merkezi’nde (AIS) analiz ettiler. Soyut, geometrik şekillerden oluşan en eski piktograflar, yaklaşık MÖ 700-400, Arkaik Çağ’a tarihlendi.

Acosta-Colon, “Bu bizim için çok önemli, çünkü Avrupa istilası Porto Riko’ya geldiğinde, sömürge öncesi nüfusumuzun yalnızca 400 ila 500 yıl boyunca orada olduğunu gösteren bir belge koydular” diyor. “Yani bu, Avrupa İstilası’ndan binlerce yıl önce burada olduğumuzu kanıtlıyor ve bu, arkeolojik bağlamla değil, bilimle belgelendi.” 

Araştırmacılar, MS 200 ila 400 yılları arasında daha çok antropolojik tipte (basit insan vücudu şekilleri içeren) çizimler yapıldığını buldu. Acosta – Colon, “Zamansal boşluklar var, bu ilginç çünkü ne olduğunu bilmiyoruz” diyor ve ada genelinde daha fazla numune alınmasının bu boşlukları doldurabileceğini ekliyor. 

Araştırma ekibi ayrıca MS 700 ile 800 yılları arasında oluşturulmuş daha ayrıntılı insan ve hayvan çizimleri de buldu. Bu tür çizimler sonraki yüzyıl boyunca Avrupa kolonizasyonuna (MS 1500 civarı) kadar devam etti ve atların, gemilerin ve diğer hayvanların resimlerini içeriyordu.

Zamanla mağara sanatı daha temel geometrik şekillerden bu vatoz gibi tanınabilir hayvanların ayrıntılı görüntülerine dönüştü. C: A. Acosta-Colon.

Araştırmacılar hayvan çeşitleri arasında özellikle sıra dışı bir bulgu keşfettiler. Acosta – Colon, “Aslana benzeyen bir görüntümüz var ama Porto Riko’da aslanlar yok” diye açıklıyor. O ve Rodriguez, aslanı kimin görmüş olabileceğini düşünürken, İspanyolların adaya getirdiği köleleri düşündüler.

Acosta – Colon, bu fikrin tartışmalı olduğunu kabul ediyor, “ancak bu sanatın yaşı 1.500 civarında. Porto Riko’daki mağaralarda bulunan ilk köle sanatlarından birinin bu olduğunu doğrulayacak verilerimiz var.”

Acosta-Colon, bu piktografların ne zaman oluşturulduğunu anlamanın Porto Riko halkının tarihini açıklamaya yardımcı olduğunu söylüyor. “Normalde Porto Riko’nun Avrupa tarihi versiyonunu biliyoruz, ancak bu, Porto Riko’daki hikayenin Avrupa İstilası ile başlamadığının, tarihte çok çok daha erken başladığının doğrudan kanıtı.”

Acosta-Colon, daha fazla mağara sanatı alanı üzerinde çalışmanın, buradaki insanlık tarihi kayıtlarını MÖ 5.000’e kadar geriye götürebileceğine inanıyor. “Bu sanat, arkeolojik buluntularla birlikte Arkaik insanlardan Taino halkına ve Kolomb öncesi döneme kadar halkımızın tarihini yeniden inşa edebilir.”


Geological Society of America. 17 Ekim 2023.

Sunum.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login