Karabük’teki Yol Çalışmasında 1800 Yıllık Taş Mezar Bulundu

Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Yirmibeşler Mahalllesi’nde yol genişletme çalışmalarında 1.800 yıllık taş sandık mezar bulundu.

Yenice Belediyesi ekiplerinin yol genişletme çalışmaları kapsamında, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen taş sandık mezar bulundu. Mezar ortaya çıktıktan sonra bölgede jandarma ve polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı ve yol yapım çalışmaları sonlandırıldı.

(Siirt’te 5.000 Yıllık Çocuk Kurban Kanıtları Bulundu)

Emniyet güçleri, kazı sırasında tahrip olan mezardan çıkan tarihi eserlere el koydu. Roma döneminden kalma olduğu tahmin edilen taş sandık mezarın, yaklaşık MS 1. ya da 2. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, ilçenin tarihinin çok eski olduğunu, Cenevizlilerin bir dönem burada hüküm sürdüğünü söyledi.

(Latmos’ta Bir Köpekgilin 1000 Yıllık İzi Bulundu)

Belediye ekiplerinin yol kazısı yaptığı sırada tarihi bir mezarın ortaya çıktığı ve durumu hemen yetkililere bildirdiklerini, yarın yetkili kişilerin gelerek alanda inceleme yapacaklarını belirten Çaylı, doğasıyla tanınmış ilçenin bundan sonra tarihi eserleriyle de gündeme gelebileceğini aktardı.

Polis ve jandarmanın ortaklaşa nöbet tuttuğu alanda, Karabük Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan gelen ekip tarafından inceleme yapıldı.

Yapılan inceleme sonrası buradaki çalışmaların durdurulması için gerekli yazışmaların yapılacağı, durumun da Kastamonu Müze Müdürlüğüne bildirilerek ekip isteneceği belirtildi.


Cumhuriyet. AA.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login