Karabük’te Anadolu’nun En Eski Kiliselerinden Biri Bulundu

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti’nde yürütlen kazı çalışmalarında Anadolu’nun en erken kiliselerden biri ortaya çıkarıldı.

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde Budaklar Köyü sınırları içinde bulunan ve Batı Karadeniz’in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde Kasım – Aralık ayında yapılan kazı çalışmalarında Hıristiyan dünyasının önemli din adamlarından Stylianos Alypius’un kalıntıları ortaya çıkarıldı. 1500 yıllık olduğu belirlenen kilisede ayrıca önemli figürlerin yer aldığı mozaikler bulundu.

Kastamonu Müze Başkanlığı gözetiminde kazı çalışmalarının bu yıl yeniden başlayacağını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, bölgede 11 yıldır kazı çalışmaları devam ettiğini söyleyerek, 100 yıldır devam eden Efes kazısının bile %10’nun ortaya çıkarıldığı söyleniyorsa, Eskipazar’daki kazı çalışmalarının çok uzun yıllar devam edeceğini kaydetti.

1.500 yıllık kilise

Kazı sorumlusu ve bilimsel danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, Kasım – Aralık ayında yaptıkları kazı çalışmalarında 1500 yıllık olduğu belirlenen kilisenin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Jeoradar ile belirlenen alanda yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kilisenin Anadolu’nun en erken kiliselerinden biri olduğunu belirten Çelikbaş,

“Şu an küçük bir bölümünü ortaya çıkarmamıza rağmen elde ettiğimiz arkeolojik bilgiler doğrultusunda MS 5. yüzyılın ortalarını bize işaret ediyor. Anadolu kilise mimarisine baktığımızda, erken kiliselerden bir tanesini yansıttığını söyleyebiliriz.”

(Türkiye’den Kaçırılan Altın Taç Ankara’da Ziyarete Açıldı)

“Bu kilisenin önemli bir durumu da var. Hıristiyanlık dünyasında Eskipazar’da doğmuş ve burada ölmüş zat mevcut. Bu da Antik Çağ’ın en önemli kişilerinden birisi olan sütun azizlerinden Stiylos Alpius. Bunla ilgili antik kaynaklar Eskipazar’da ona ait kız ve erkek manastırının varlığından bahsediyor. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalarda da kilise ve manastırları tespit etme imkanı çok yüksek. Kilise C’nin de erken bir kilise olması ve onunla aynı döneme gelmesi bizim verileri güçlendiriyor. Bu anlamda ortaya çıkardığımız kilise çok önemli bir konuma sahip.”

Hıristiyanlık dünyası için önemli

Çelikbaş, ortaya çıkarılan kilisenin yaklaşık 20 metre uzunluğa sahip olduğunu ve önemli zemin döşemelerinin de olduğuna dikkat çekerek,

“Mozaik sanatında çok önemli figürler bulduk. Hadrianaupolis büyük bir antik kent. Buranın büyük bir antik kent olması MS 4. yüzyıldan sonra başlıyor. Stylos Alpius’un doğup burada ölmesi Hıristiyanlık dünyası için çok önemli. Özellikle o dönemde Hıristiyanların Amasra limanına gelerek Hadrianaupolis’i ziyaret ettikten sonra İstanbul’a ticarete gittiğini biliyoruz. Burası hac yolu güzergahı.”

(Avusturyalı Arkeologlar Efes’e Geri Dönebilir)

“Hadrianaupolis’in de bu dönemden itibaren sahip olduğu önemli Hıristiyanlık yapıları var. Biz bu yapılarının çekirdek merkezinden 20 kilometre bir genişliğe sahip olduğunu tespit ettik. Bu çalışmalarımızla bunları arkeolojik verilerle de destekleyeceğiz. Hadrianaupolis Batı Karadeniz bölgesinin en önemli Arkeolojik konumuna sahip.”


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login