Karabük’te 1.700 Yıllık Roma Kalesi Ortaya Çıkıyor

Karabük’te yer alan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde, ticareti koruma amaçlı yapıldığı düşünülen 1.700 yıllık Roma Kalesi ortaya çıkıyor.

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alan Hadrianaupolis Antik Kenti’ndeki kazılar, 2003 yılından beri sürüyor. Budaklar köyünde MÖ 1. yüzyıldan MS 8. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti’ndeki kazılar, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında devam ediyor.

Antik kentte süren 2022 yılı kazılarında, bölgedeki ticaretin güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla yapıldığı düşünülen 1.700 yıllık Roma Kalesi ortaya çıktı.

(İlgili: Karabük’teki Antik Kentte 1.800 Yıllık Demir Maske Bulundu)

Araştırmacılar kalenin doğu duvarını tamamen açığa çıkardı. Ayrıca, ortaya çıkan bu kale kalıntısının duvarlarında restorasyon çalışmalarına devam ediyor.

Kazı başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, kalenin ilk evresinin Roma dönemine, MS 3. yüzyıla tarihlendiğini tahmin ettiklerini söylüyor.

Çelikbaş ayrıca bölgede ortaya çıkarılmış tek kale kalıntısının bu olduğunu belirterek, kale geçmiş zamanda çeşitli tadilatlar geçirmiş olduğunu söylüyor.

“Bununla ilgili kalenin giriş kapısında bir yazıt bulduk. Bu yazıt kalede çok büyük değişiklikler yapılarak yine kale fonksiyonunda kullanılmaya devam ettiğini belirtiyor. Günümüzden yaklaşık 1.700 yıl önce burada bu kalenin yapıldığını söyleyebiliriz.”

“Antik dönem kentlerinde savunma yapıları olarak kaleler önem arz ediyor. Hadrianaupolis’te ise daha önceki yıllarda ortaya çıkarılan bir yazıtta ‘Hadrianaupolis bölgenin bir ticaret merkezidir’ ifadesi vardı. Bu yazıt aslında kalenin varlığının nedenine işaret eden bir yazıt. Çünkü Hadrianaupolis gerçekten iç bölgenin Karadeniz kıyıları ile bağlantısını kuran yolların tam kavşak noktasında yer alan önemli bir antik kent. Dolayısıyla ticaretin de burada önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ticaretin de burada sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için bu kalenin koruma amaçlı yapıldığını söyleyebiliriz.”

Geçtiğimiz sene Hadrianaupolis antik kentindeki arkeolojik kazılarda bir Roma askerine ait olduğu düşünülen 1.800 yıllık demir maske bulunmuştu. Araştırmacılar bu objenin, Roma süvarisine ait bir yüz maskesi, bir miğfer parçası olduğunu belirtmişti.

Roma, Karadeniz Bölgesi’nden kendi coğrafyasına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı üsler inşa ederek savunmasını en uçta yapmayı planlamıştı. Araştırmacılar, bu savunma amaçlı askeri kentlerden birinin de Hadrianaupolis olduğunu düşünüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login