Julius Caesar’ın Bıçaklandığı Yer Artık Turistlere Açık

Efsaneye göre Julius Caesar’ın öldürüldüğü İtalyan başkentinin merkezindeki antik bir tapınak kompleksi ilk kez halka açıldı.

İnsanlar artık MÖ 3. yüzyıla uzanan dört tapınağın ve bir tiyatronun yeni yürüyüş yollarında yürüyebiliyor. C: Domenico Stinellis/AP

Şimdiye kadar sadece sokak seviyesinden görülebilen Largo Arjantin meydanındaki “kutsal alan”, MÖ 3. yüzyıla kadar uzanan dört tapınağı ve Roma diktatörünün MÖ 44’te hoşnutsuz senatörler tarafından bıçaklanarak öldürüldüğüne inanılan yer olan Pompey tiyatrosunun kalıntılarını içeriyor.

William Shakespeare tarafından renk katılan ikonik cinayetin anlatımında, ölmekte olan liderin arkadaşı Brutus’u da katilleri arasında gördükten sonra “Et tu, Brute? (Sen de mi Brütüs?)” diye haykırdı. Caesar, yaşam boyu Roma diktatörü olarak atanmasından kısa bir süre sonra öldürüldü.

(İlgili: Julius Caesar’ın Bahsettiği ‘Dikenli Ahşap’ Keşfedildi)

Roma Cumhuriyeti’nin düşmanlarına karşı kazandığı zaferlerin anısına inşa edilen tapınaklar ve tiyatro, 1927’de Roma’nın bazı kısımlarını yeniden inşa etme çalışmaları sırasında bir mermer heykelin devasa başının ve kollarının bulunduğu sırada yeniden keşfedildi.

Site ayrıca onlarca sokak kedisine ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor.

Largo Argentina meydanındaki arkeolojik alanın bir görünümü. C: Domenico Stinellis/AP

Trafiğe kapalı yollarla çevrili site, İtalyan moda evi Bulgari tarafından finanse edilen ve Roma’nın kültürel miras müfettişi tarafından denetlenen bir geliştirme projesinin ardından ziyarete açıldı.

Artık ziyaretçiler, kalıntıları yakından görmek için bir geçit üzerinde site içinde dolaşabilirler. İki heykel başı, sütunlar ve mezar parçaları da dahil olmak üzere on yıllar boyunca orada kazılarak ortaya çıkartılan diğer kalıntılar bitişikteki bir odada görülebiliyor.

Arkeolojik alan, geçtiğimiz Salı günü ziyarete açıldı ve öğle vaktine kadar yaklaşık 100 kişi içerisindeki yürüyüş alanından geçme fırsatı buldu.

Salı gününden Pazar gününe kadar 09.30 ila 19.00 saatleri arasında açık olan kalıntılar için bilet ücreti 5 € tutarında.


Smithsonian Magazine. 20 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login