Japonya’daki 300 Yıllık Deniz Kızı Mumyası Sahte Çıktı

Japonya’da bir tapınakta bulunan yaklaşık 300 yıllık “deniz kızı” mumyasına radyokarbon tarihlemesi ve DNA analizi yapıldı.

C: Kurashiki University of Science and Technology

Yeni bulgular, bilim insanlarının yakın zamanda hayvan parçalarından oluşan korkunç bir “oyuncak” olduğunu ortaya çıkardıkları asırlık mumyalanmış bir “deniz kızı”nın daha önce düşünülenden daha tuhaf olduğunu gösteriyor.

2022’de araştırmacılar, Okayama Eyaletinde bulunan bir Japon tapınağında kapalı bir ahşap kutunun içinde yatan yaklaşık 30,5 santimetre uzunluğundaki deniz kızını keşfettiler. O zamanlar araştırmacılar, bunun, kafası kesilmiş bir balığa dikilmiş bir maymunun gövdesinden ve kafasından yapıldığını düşünüyorlardı.

(İlgili: Uzaylı Olduğu Söylenen 500 Yıllık İskelete Genetik Test Yapıldı)

Japon mitolojisindeki bir Ningyo’yu (efsanelere göre hastalıkları iyileştirmeye ve ömrü uzatmaya yardımcı olduğu söylenen, insan kafası olan balığa benzer bir yaratık) andıran bu rahatsız edici melez, 40 yıldan uzun bir süre önce saklanmadan önce insanların tapınması için tapınakta cam bir vitrinde sergileniyordu.

C: Kurashiki University of Science and Technology

Mumya kutusunun içindeki bir mektup, bunun 1736 ile 1741 yılları arasında bir balıkçı tarafından yakalandığını iddia ediyor. Ancak muhtemelen bundan onlarca yıl sonra, sağlıklarını iyileştirmek veya daha uzun yaşamak isteyen varlıklı insanlara satmak için bir aldatmaca olarak yaratılmıştı.

Japonya’daki Kurashiki Bilim ve Sanat Üniversitesi’nden (KUSA) araştırmacılar, 2022 Şubatının başlarında (tapınak rahiplerinin izniyle) “deniz kızını” aldılar ve X-ışını ve Bilgisayarlı Tomografi taraması, radyokarbon tarihlemesi, elektron mikroskobu ve DNA analizi de dahil olmak üzere bir dizi teknik kullanarak ürkütücü eseri incelemeye başladılar.

7 Şubat’ta ekip nihayet bulgularını yayınladı. Ve deniz kızı hakkında öğrendikleri şey tahmin ettiklerinden çok daha tuhaftı.

C: Kurashiki University of Science and Technology

Sonuçlar, deniz kızının gövdesinin bir maymuna ait olmadığını, bunun yerine boyundan bele uzanan metal iğnelerle bir arada tutulan kumaş, kağıt ve pamuktan yapıldığını gösterdi. Ayrıca kum ve odun kömürü karışımından yapılmış bir macunla boyanmıştı.

Bununla birlikte, gövde, diğer hayvanlardan alınan bileşenlerle kaplıydı. Muhtemelen bir kirpi balığına ait olan memeli kılı ve balık derisi, kolların, omuzların, boynun ve yanakların bazı kısımlarını kaplıyordu. Deniz kızının çenesi ve dişleri de muhtemelen yırtıcı bir balıktan, pençeleri ise keratinden yapılmıştı, bu da muhtemelen gerçek ama tanımlanamayan bir hayvandan geldiği anlamına geliyor. Deniz kızının alt yarısı bir balığa aitti.

C: Kurashiki University of Science and Technology

Araştırmacılar, deniz kızından herhangi bir tam DNA tespit edemediler, ancak pulların radyokarbon tarihlemesi, bunların 1800’lerin başlarına kadar uzanabileceğini gösterdi.

Yeni analiz, deniz kızının büyük olasılıkla insanları Ningyos’un ve sözde iyileştirme yeteneklerinin gerçek olduğuna inandırmak için yaratıldığını gösteriyor. Bununla birlikte, eserin arkasındaki düzenbazların da sahte yaratığı bir araya getirmek için beklenenden çok daha fazla çaba harcadıklarını da gösteriyor.

Yeni araştırmada kullanılan deniz kızının BT taraması. C: Kurashiki University of Science and Technology

Japonya’da bulunan 14 “deniz kızı” daha var ve ekip şimdi diğerlerini karşılaştırma için analiz etmeyi umuyor.


Geika News. 7 Şubat 2023.

Live Science. 24 Şubat 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login