İznik’teki Tarihi Türbede Kaçak Kazı Yapıldı

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan tarihi Sarı Saltuk Türbesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçak kazı yapıldı.

C: AA

Bursa’nın İznik ilçesindeki 600 yıllık tarihi olduğu belirtilen Sarı Saltuk Türbesi’ne ziyarete gelen vatandaşlar, defineciler tarafından yapılan kaçak kazıda açılan 1 metrelik çukuru görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan 600 yıllık tarihi Sarı Saltuk Türbesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçak kazı yapıldı. Beton zemini kırarak, bir metre derinliğinde çukur kazan kişiler kaçtı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Sesleri duyan vatandaşların ihbarı üzerine türbeye gelen polis ekipleri, kaçan kişilerin peşine düşerken, Müze Müdürlüğü’nden gelen sanat tarihçisi ve arkeologlardan oluşan ekip, kazı bölgesinde inceleme yaptı.

Sarı Saltuk

Sarı Saltuk, Anadolu’dan Balkanlara kadar uzanan zaferler sırasında başarıları görülen ve çeşitli rivayetlere konu olmuş bir Türk kahramanıdır. Onun hakkında çeşitli kaynaklar bulunmakla beraber en önemli kaynak kendi adını alan Saltukname’dir.

Saltukname, Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan tarafından Ebu’l Hayr-ı Rumi’ye yazdırılır. Saltukname’ye göre Sarı Saltuk 99 yaşında hayatını kaybeder. Onu kılıçla öldüremeyen düşmanları önce zehirlerler daha sonra da hançerleyerek şehit ederler. Kahraman ve evliya kişiliği ile bilinen Sarı Saltuk, birçok gayrimüslimin Müslüman olmasını vesile olur.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de Sarı Saltuk’un adı geçiyor. Sarı Saltuk, rivayete göre, Sultan Bayezıd’ın rü­yasına girer, kendisinden şanına layık bir türbe yaptırmasını ister. İstediği bu türbe yapılır.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login