İsviçre’de Bulunan 5.000 Yıllık Ahşap Kapı

İsviçre’nin Zürih kentinde, bir yeraltı otoparkının inşaat alanında 2010 yılında yürütülen kazılarda Neolitik Çağ’a ait olağanüstü bir ahşap kapı bulundu. Tarihi, Stonehenge kadar eskilere dayanan kapı, Avrupa’da bulunan en eski kapılardan biri olarak kabul ediliyor.

İsviçre’de Bulunan 5.000 Yıllık Ahşap Kapı

Arkeolog Niels Bleicher, kavak ağacından yapılmış bu ahşap kapının, iyi korunmuş menteşeleri ve kalasları bir arada tutan olağanüstü tasarımı ile çok sağlam ve zarif göründüğünü ifade etti.

Ağaç halkalarının sayımı ile yaşı belirlenen kapının – tıpkı Stonehenge’in inşaatı gibi- M.Ö. 3063 yılına tarihlendirilebileceği belirtildi.

“Zamanın sert iklim koşulları sebebiyle, sağlam evler inşa etmek zorunda olan insanlar için, bu kapı, Zürih Gölü boyunca esen soğuk rüzgarı evlerinin dışında tutacak en iyi çözümdü. Kapı o kadar zekice tasarlanmış ki aynı zamanda çok da güzel görünüyor.” dedi Bleicher.

“Kapı, binlerce yıl önce, tarım ve hayvancılığa yeni başlamış insanların yaşadığı, genellikle göl kenarlarında bulunan “ayaklı evler” dediğimiz yerleşimlerin önemli bir parçasıydı.”

Arkeologlar, Zürih Opera binasının yeraltı otoparkı olması planlanan alandaki kazı çalışmalarında, M.Ö. 3700 ve 2500 yılları arasında yaşamış enaz 5 cilalı taş devri köyünün izlerine de rastladı. Bu kazılarda bulunan önemli objeler arasında çakmaktaşından bir hançer ve bir avlanma oku da var.

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login