İstatistiki Tarihlemeye Göre Homo Naledi 912 Bin Yaşında Çıktı

Bayes filogenetik yöntemleriyle yapılan analizler, istatiksel tarihlemeye başvurarak, yakın zamanda Güney Afrika’da keşfedilen  insan türü Homo naledi‘nin 912 bin yıllık olduğunu gösterdi. Yeni yayınlanan çalışmadaki araştırmacılar, Homo naledi‘nin hominin evrim ağacındaki yerini ve yaşını öğrenmeyi amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Güney Afrika’da bir mağaranın derinliklerinde bulunan Homo naledi ismi verilen türe kemikler, sadece bilim dünyasında değil tüm dünyada ilgiyle karşılanmıştı. 15 farklı iskelete ait kemiklerin, insanın ataları hakkında bildiklerimizi değiştirebileceği söyleniyordu.

Kemikleri bulan araştırmacılar, bu canlıların ne zaman yaşadığını tam olarak tespit edememişti.  Araştırmanın başındaki Profesör Lee Berger ise, Naledi türünün Homo cinsinin ilk örnekleri arasında olabileceğine, ve Afrika’da üç milyon yıl öncesine kadar yaşamış olabileceğine inanıyordu. Araştırmacılar bu yeni türün, daha ilkel primatlar ile insanlar arasında bir köprü olarak görülebileceğini söylüyordu.

Homo naledi canlandırması ve iskeleti (F: National Geographic)

Homo naledi canlandırması ve iskeleti (F: National Geographic)

Araştırmacılar hem erken dönem hem de geç dönem hominin türlerinin kafatası ve diş özelliklerini belirledi. Daha sonra bu özellikleri üzerinde Bayes filogenetik yöntemlerini kullanarak üç farklı analiz yaptı.

İlk olarak, H naledi de dahil olmak üzer fosil homininlerin arasındaki evrimsel ilişkiler hakkında tahminler elde etmek için tarihli Bayes analizi uyguladılar. Daha sonra bu elde edilen tahminlere dayanarak, H naledi‘nin diğer türlerle ilişkileriyle ilgili hipotezlerden hangilerinin daha güçlü olduğunu anlamak için Bayes faktör testleri yaptılar. En son olarak da, Homo naledi‘nin yaşı için, tarihli Bayes analizinden elde edilen tahmini tarihlerin ne kadar doğru olduğunu değerlendirebilmek için yeniden örnekleme analizi yaptılar.

Analizler, Homo naledi‘nin Australopithecus sediba ve diğer Homo cinsi türleri arasında bir tür oluşturduğu hipotezini destekliyordu. Analizler, H naledinin bu iki nokta arasında(HomoAu. sediba) tam olarak nerede durduğu konusunda daha belirsizdi. Birçok hipotez reddedildi, fakat bir kısmı da reddedilmedi.

Eldeki kafatası ve diş verilerine bakıldığında, Homo antecessor, Asya Homo erectus‘u, Homo habilisHomo floresiensisHomo sapiens, ve Au. sediba türlerinin hepsi H. naledi’yle aynı ortak atadak geliyor olabilir (sister taxon).

Tarihli Bayes analizlerine göre, Homo naledi’nin en muhtemel yaşı 912 bin yıl.  Bu yaş tahmini, yeniden örnekleme analiziyle de desteklendi.

Ekibin bulgularının birçok olası sonucu var. Bu sonuçlardan en önemlisi, yeni bulunan türün Homo cinsi içinde sınıflandırılmasını destekliyor olması, ve H naledi‘nin sadece Homo erectus’un bir başka çeşidi olduğu iddiasına şüphe düşürmesi.

Araştırmanın diğer bir önemli sonnucu da, H. naledi’nin daha önce öne sürülenden daha genç olduğunu gösteriyor olması.

Güney Afrika’da Yeni Bir İnsan Atası Homo Naledi Bulundu

Yeni İnsan Türü Homo naledi’nin İnfografik ile Anlatımı

Yeni İnsan Atası Homo naledi Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

Homo naledi Hem Dik Yürümeye Hem Ağaç Tırmanmaya Uyum Sağlamış

Homo naledi’nin Ayakları Bizim Gibi Yürümediğini Gösteriyor


University College London

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login