İstanbul’un Tarihi Sur Kapılarını Anlatan Kitap Yayımlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, İstanbul’un sur kapılarını anlatan “İstanbul’un Sur Kapıları” adlı bir kitap yayımladı.

Kültür AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Semavi Eyice’nin danışmanlığında hazırlanan kitabı, sanat tarihçisi İnci Tunay yayıma hazırladı.

İstanbul’un tarihini 8500 yıl öncesine götüren son arkeolojik kazılar ışığında hazırlanan kitap, İstanbul sur kapıları hakkında yapılmış tek çalışma olma özelliği taşıyor. Kitapta, İstanbul’u çevreleyen surlarda vaktiyle, giriş ve çıkışların yapıldığı yaklaşık 45 kapının bilgileri bulunuyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre İstanbul, Bizans döneminden itibaren yaptırılan surların kapıları ile korunuyordu. Uzunluğu yaklaşık 20 kilometre olan surların çevrelediği İstanbul’a, Osmanlı ve Bizans döneminde izinle girilebiliyordu. Dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı surlarla çevrilen şehrin, muhafızlarca korunan çok sayıda kapısı bulunuyordu. Şehre gelenler bu kapılarda bekletilir, özel izni olmayanlar içeri alınmazdı. Sur kapıları sabah açılırken, akşam ise tamamen kapatılırdı.

Kitapta Altınkapı, Çatladıkapı, Belgradkapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı, Edirnekapı, Yaldızlıkapı gibi tarihi yapılar yer alıyor.

Aksam.com.tr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login