İstanbul’un Depremle Suya Gömülen Adası UNESCO Yolunda

İstanbul’da 1000 yıl önceki depremle sular altında kalan Vordonisi Adası’nın Unesco listesine alınması için çalışma başlatıldı.

İstanbul'un Depremle Suya Gömülen Adası UNESCO Yolunda

İstanbul’da Dragos ile Küçükyalı arasında, Maltepe sahilinin 700 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonisi Adası’nın UNESCO süreci başlıyor.

Üzerinde manastır kalıntıları bulunan adanın arkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar 2015 yılı Ekim ayında başlatılmıştı. Çalışmalar kapsamında dalış ekibi sular altında kalan adanın görüntülerini ve fotoğraflarını çekmiş, ardından konunun uzmanları tarafından araştırılması ve depremle ilgili bölgede nelerin yaşandığı öğrenmeyi amaçlamıştı.

Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. İstanbul’un 10’uncu ve 11’inci adaları olan Vordonisi’nin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor. Gizemli adalar, Bizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936’da kayıtlara geçti.

1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi adası, sualtı araştırmacıları ve arkeologlardan oluşan ekiplerle gün yüzüne çıkarılıyor. Yapılacak çalışmayla adanın tüm tarihi ile keşfedilerek, Unesco’ya sunulacak. Daha sonra ise batık adanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınarak turizme açılması hedefleniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login