Depremle Suya Gömülen İstanbul Adası Dalış Turizmine Açılacak

Maltepe Sahili’nden yaklaşık 700 metre açıkta bulunan İstanbul’un ilk ve tek sualtı arkeolojik alanı olan Vordonisi Adası gün yüzüne çıkıyor. Uzman dalgıçların görüntüleyerek gün yüzene çıkardığı arkeolojik alan, yakın zamanda dalış turizmine açılacak.

Depremle Suya Gömülen İstanbul Adası Dalış Turizmine Açılacak

İstanbul’un Prenses Adaları’ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ile Küçükyalı arasında, Maltepe sahiline 700 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonisi Adası, 1000 yıl önce gerçekleşen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kalmıştı. Üzerindeki manastır kalıntıları bulunan adanın, dalış turizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor.

1010 yılındaki deprem ile su altında kalan adanın arkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında; 4 kişiden oluşan dalış ekibi gerçekleştirdiği yarım saatlik dalışta, sular altında kalan adanın görüntüleri ve fotoğrafları çekti. Ardından konunun uzmanları tarafından araştırılması ve depremle ilgili bölgede nelerin yaşandığı öğrenilmek isteniyor. Adanın Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor.

Sualtındaki tarihi kalıntıların dalış turizmi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe sınırları içerisinde İstanbul’un tek arkeolojik park olan çalışma tamamlandığında bununla bütünleştirilerek bu bölgede daha fazla turist akını çekerek Anadolu yakasını turizm merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.

İHA 
F:historygallery.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login