İstanbul’da ‘Cinci Hoca’nın Evinden Sayısız Tarihi Eser Çıktı

İstanbul Ümraniye’de “cinci hoca” olarak bilinen bir şahsın evine düzenlenen operasyonda, sikkeler ve mühürler de dahil olmak üzere birçok tarihi eser ve fosil ele geçirildi.

Ümraniye’de “Cinci hoca”ya giden bir vatandaşın dikkatini hocanın evindeki tarihi eserler çekti. Polise, cinci hocanın adresini vererek burada çok sayıda tarihi eser olduğu ihbarında bulundu.

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbarın doğru olup olmadığını araştırmak için bir kadın ve bir erkek polisi “Cinci hoca”nın evine müşteri gibi gönderdi. Hocanın evinde gerçekten de çok sayıda tarihi eser olduğu tespit edildi.

“Cinci hoca” olarak tanınan şahsın evine düzenlenen operasyonda, 404 parça tarihi eser ele geçirildi. El konulan tarihi eserler arasında, 5 milyon yıllık fosiller, bronz ok ucu, obsidyen, Hitit dönemine ait silindir mühür, Fenike dönemine ait taş kolye, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait sikkeler ve Megara kasesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıs, define avcılarının yaptığı kaçak kazılarda büyü bozduğunu, evinde ele geçirilen eserlerin de payına düşen eserler olduğunu iddia etti.

Hakkında adli işlem başlatılan şahıs her zamanki gibi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İstanbul Balat’taki Mimar Sinan’ın 435 Yıllık Hamamı Satılığa Çıktı

İstanbul’daki Ayasofya’nın Ortaçağ’daki Görkemli Sesi Canlandırıldı

İstanbul’da Tarihi Surlara Çatı Yapıldı ve Düğün Salonu Açıldı


Habertürk. Nihat Uludağ.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

2 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply