İsrail’de 4.000 Yıllık Devekuşu Yumurtaları Bulundu

İsrail’de eski bir ateş çukurunun yanında 4.000 yıldan daha eski olduğuna inanılan sekiz devekuşu yumurtası bulundu.

Devekuşu yumurtaları parçalar halinde bulundu. C: Israel Antiquities

İsrail Eski Eserler Kurumu, Negev bölgesindeki Nitzana kum tepelerinin altında çöl göçebeleri tarafından kullanılan tarih öncesi bir kamp alanının keşfedildiğini açıkladı.

Kazı başkanı Lauren Davis, arkeologların ayrıca taş aletler ve çanak çömlek parçaları da ortaya çıkardığını, ancak yumurtaların “gerçekten özel keşif” olduğunu söylüyor.

19. yüzyıla kadar bölgede yabani devekuşları yaygındı. Büyük uçamayan bu kuşların yumurtaları, birkaç farklı döneme ait arkeolojik alanlarda daha önce de bulunmuştu.

(İlgili: Antik Devekuşu Yumurtası Ticareti Oldukça Karmaşıktı)

Bu yumurtalar sadece bir besin kaynağı olarak değil (bir devekuşu yumurtası yaklaşık 25 tavuk yumurtası ile aynı besin değerine sahip) aynı zamanda cenaze kapları, gravürler veya resimlerle süslenmiş lüks eşyalar ve su taşıyıcıları olarak da kullanılıyorlardı.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Amir Gorzalczany, “İlginçtir ki, kazılarda devekuşu yumurtalarına sık sık rastlanırken, bu iri kuşun kemikleri bulunamıyor.” diyor.

“Bu, antik dünyada insanların devekuşu ile uğraşmaktan kaçındıklarını ve yumurtalarını toplamakla yetindiklerini gösteriyor olabilir.”

Negev çölündeki sahada kazılar. C: Israel Antiquities

Beer Milka bölgesinde keşfedilen yumurtaların ateş çukuruna yakınlığı, bunların kasıtlı olarak toplanıp yiyecek olarak kullanıldığına işaret ediyor.

Yumurtalar ezilmişti ancak kamp alanı çok uzun süre kumla kaplı olduğu ve ayrıca bölgenin kuru iklimi nedeniyle iyi korunmuştu.

Lauren Davis, “Bu kamp alanları hızla kumullarla kaplandı ve yüzlerce ve binlerce yıl boyunca kum hareketiyle yeniden açığa çıktı.” diyor.

“Bu gerçek, yumurtaların istisnai bir şekilde korunmasını açıklıyor ve eski zamanlarda çölde dolaşan göçebelerin yaşamlarına bir göz atmamızı sağlıyor.”


BBC. 12 Ocak 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login