İsrail’de 10.500 Yıllık Dokuma Sepet Bulundu

Yahudiye Çölü’nde 10.500 yıl öncesine tarihlenen ve mükemmel derecede korunmuş büyük bir dokuma sepet ortaya çıktı.

Çıkartıldıktan sonra kapaklı 10,500 yıllık sepet.

Sepet boş ve kapağı kapalı olarak bulundu. İçinde sadece az miktarda toprak vardı ve araştırmacılar, sepetin içinde ne olduğunu tanımlamaya yardımcı olacağını umuyorlar.

İsrail Eski Eserler Bakanlığı’nın (IAA) açıklamasına göre, Yahudiye Çölü’nde 10.500 yıl öncesine tarihlenen ve mükemmel derecede korunmuş büyük dokuma sepet ortaya çıktı.

Araştırmacılar bu sepetin muhtemelen türünün en eski örneği olduğuna inanıyor. Bulgu, Yahudiye Çölü’ndeki bir mağarada gün yüzüne çıkarıldı.

Dr. Haim Cohen, IAA laboratuvarında düzenlenen basın toplantısında, “Bu hayatımda karşılaştığım en heyecan verici keşif.” dedi.

(Batı Şeria’da 9.000 Yıllık Taş Maske Keşfedildi)

Sepeti tarihlemek için dört farklı kısmından numuneler analiz edildi. Araştırmacılar, nesnenin yaklaşık 10.500 yıl önce Çanak Çömlek Öncesi Neolitik (PPN) dönemde üretildiği sonucuna vardı.

Muraba‘at Mağarası’nda bulunan 10.500 yıllık dokuma sepet. C: IAA

Cohen, “Sepetin yaklaşık 92 litre kapasitesi var. Bunu yapmak için hangi tür bitkinin kullanıldığını henüz bilmiyoruz ama araştırıyoruz. Ancak şimdiden iki kişinin dokuduğunu ve bu kişilerden birinin solak olduğunu söyleyebiliriz.” diyor.

Sepet boş bulundu ve bir kapakla kapatılmıştı. İçinde sadece az miktarda toprak bulundu ve araştırmacılar, bunun ne içerdiğini belirlemeye yardımcı olacağını umuyorlar.

Cohen’e göre, bu sepeti üreten insanlar muhtemelen mağarada yaşamıyorlardı, daha çok depolama için mağarayı kullanmış olmalılardı.

Arkeologlar, definecilerin muhtemelen sepetin yaklaşık 10 cm yakınına kadar geldiğine dair kanıt buldular, ancak sepete ulaşmadan hemen önce kazı yapmayı bırakmışlardı.

Kurtarma operasyonu, çöldeki yüzlerce mağarayı, geçmişte olduğu gibi çalınıp özel pazarlarda satılmadan önce hala orada saklı olan eserlerin izini sürmek ve korumak için incelemeyi amaçlıyor.

IAA’nın Organik Malzeme Departmanından Dr. Naama Sukenik, “Organik malzemeler genellikle bu kadar uzun süre hayatta kalmazlar.” diyor. Ancak çölün özel iklim durumu ve kuru havası, onlarca eserin yüzyıllar ve hatta binlerce yıl bozulmadan dayanmasını sağlıyor.

Arkeologlar, diğer öğelerin yanı sıra, Roma döneminden kalma parlak renklerini taşıyan kumaş parçaları, sandalet parçaları, dişlerinin arasına sıkışmış 2.000 yıllık bitlerin bulunduğu küçük bir tarak, tohumlar ve ip parçaları buldular.

Yaklaşık 2.000 yıl öncesine dayanan bir İncil parşömeninden düzinelerce parşömen parçası da gün ışığına çıkarıldı.

Bölgenin yaklaşık yarısı hala araştırılmayı bekliyor.


Jerusalem Post. 16 Mart 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login