60 Yıl Sonra İlk Defa Yeni Ölü Deniz Parşömenleri Keşfedildi

Arkeologlar 60 yıl sonra ilk defa bir çöl mağarasında Ölü Deniz Parşömenleri’nin yeni parçalarını keşfetti.

On İki Küçük Peygamber Kitabı’nın bir kısmı, Yunanca yazılmış. C: Shai Halevi, İsrail Eski Eserler Kurumu

Arkeologlar bir çöl mağarasında, yaklaşık 1.900 yıl önce Roma’ya karşı bir Yahudi isyanı sırasında gizlendiğine inanılan ve İncil metnini taşıyan düzinelerce Ölü Deniz Parşömeni parçasının keşfini duyurdular.

İsrail Eski Eserler Kurumu’na göre, parşömen parçaları Zekeriya ve Nahum kitaplarından Yunanca metin satırları taşıyor ve yazı stiline göre 1. yüzyıl civarına tarihleniyor. Kudüs’ün güneyindeki çölde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan bulgular, 60 yıl sonra bulunan ilk parşömenler olma özelliğini taşıyor.

(İncil Müzesi’ndeki Ölü Deniz Parşömenleri Sahte Çıktı)

AP’nin haberine göre, Batı Şeria’daki Kumran yakınlarındaki çöl mağaralarında 1940’larda ve 1950’lerde bulunan metinlerin bir koleksiyonu olan Ölü Deniz Parşömenleri, MÖ 3. yüzyıldan MS 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Az anlaşılmış Yahudi mezhebinin inançlarını özetleyen İncil metinlerinin ve belgelerin bilinen en eski kopyalarını içeriyorlar.

Yaklaşık 80 yeni parşömen parçasının, İsrail’in güneyinde “Korku Mağarası” olarak bilinen bölgede bulunan ve aynı zamanda İbranice İncil’de bir kitap olan On İki Küçük Peygamber’in Yunanca yorumunu da içeren bir dizi parşömen parçasına ait olduğuna inanılıyor. Korku Mağarası, ismini 1960’larda yapılan kazılarda burada bulunan 40 insan iskeletinden almıştı. Mağara, Kudüs’ün yaklaşık 40 kilometre güneyinde uzak bir kanyonda yer alıyor.

Söz konusu eserler, İsrail Eski Eserler Kurumu tarafından, olası bir yağmalamayı önlemek için parşömenler ve diğer eserler bulmak adına düzenlenen bir operasyon sırasında ortaya çıkarıldı.

Parşömen parçalarının, MS 132 ile 136 yılları arasında İmparator Hadrianus döneminde Roma’ya karşı silahlı bir Yahudi ayaklanması olan Bar Kohba İsyanı sırasında mağaraya saklanan parşömenlerin parçası olduğuna inanılıyor.

Bir beze sarılı gömülen bir kız ya da erkek çocuğunun 6.000 yıllık iskeleti. C: Emil Aladjem, İsrail Eski Eserler Kurumu

6.000 yıllık bir mumya

Bilim insanları bölgede yaptıkları araştırmalar sırasında ayrıca bir çocuğun, muhtemelen bir kızın, doğal olarak mumyalanmış kalıntılarını buldular. Sanki çocuğun üzerine sevgiyle bir battaniye serilmiş gibi, bir beze sarılmış olarak bulundu.

Saçları bile hala duran bu mumya, parşömenlerden yaklaşık 4.000 yıl öncesine, yani günümüzden yaklaşık 6.000 yıl öncesine tarihlendi. Cenin pozisyonunda kıvrılan çocuk, Tel Aviv Üniversitesi’nden Dr. Hila May tarafından yapılan ön taramaya göre 6 ila 12 yaşları arasındaydı.


AP News. 16 Mart 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login